Resul Caferyan'ın Siyasi İslam Tarihi (Siyer), Cafer Subhani'nin Ebediyet Nuru (Siyer) eserlerinin bilgi kaynaklarının tahlili
  1. Tez No: 206720
  2. Yazar: SELİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SEZİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmamızda Hz. Peygamber'den sonra oluşmuş ve temelinde`hilafet' meselesi olduğu şeklinde karşımıza çıkan `Şûa'nın siyer alanında ki Ehl-iSünnet'e göre farklılıklarını tespit etmeye çalıştık. Bu bağlamda temel aldığımıziki eserde de şunu görüyoruz ki, Şûa'nın kendini üzerine bina ettiği görüş,düşünce ve rivayetler ön planda tutulmuştur. Ağırlıklı olarak Sünnû kaynaklarkullanılmış, kendi kaynaklarını ise daha çok olayları kendi görüşleridoğrultusunda aktarmak istedikleri yerlerde kullanmışlardır. Bazen de kullanılanSünnû kaynaklar olayları tam ve ojektif olarak nakletmemekle eleştirilmiştir.Şiûler, Resulullah'in hayatını kutsal değerlendirmişler ve Hz.Peygamber'inmasumiyetini konunun temeli yapmışlardır. Ancak bu masumiyet anlayışını herkonuda gösteremedikleri de ortaya çıkmaktadır. Abese sûresinde ki Hz.Peygamber'e yapılan uyarıyı Velid b. Muğire'ye yapıldığı şeklinde tevil ederken,`Ey Peygamber, bildir sana rabbinden indirilen emri' (Maide 67) âyetini iseHz.Peygamber'e bir uyarı olarak değerlendirmişlerdir.Ancak Şiû'lerin olaylara farklı bir görüş açısından bakmaları, konularındaha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Hz. Peygamber(s.a.v.)'in sütanneyeverilmesi olayı gibi. Mekke'yi idare eden bir kişinin torunu yoksul olamazdı.Bu yönüyle Şiû'lerin `siyer' alanına çok faydalı bir bakış açısıkazandırdıklarını söyleyebiliriz. Böylece Hz.Peygamber'in hayatı daha iyiaraştırılacaktır. O'nun yolundan gitmek isteyenler de bu yolda ki rehberlerini çokdaha iyi tanıyacaklardır.
Özet (Çeviri)
In my study I have tried to explore the Shia?s differences from theperspective of the Sunnis, which has come out after Mohammad and has beenbased on the caliphate issue.Taking all these into consideration, it is clear to us that the bases onwhich the Shia is based on are mostly ideas and hearsays. The Shis mostlyused the Sunni sources, yet, they also used their own sources to reflect theevents tailoring for their own perspectives. Therefore, the Sunni sources, on theother hand, are criticized for not reflecting the events.The Shis has regarded the life of Mohammad as sacred and has takenthe innocence of Mohammad into the core of the issue. However, it is obviousthat they fail to respect to this innocence at all times. They think the warning,which was for Mohammad, was for Halid Bin Muğire. Also the fact that theythink the verse of the Koran ?Tell your God?s orders.? (Maide 67) was actually awarning for Mohammad is a clear indication of this failure.On the other hand, the Shis consider the events from a differentperspective help people to understand the core of the issues clearly. The matterof Mohammad?s being given to a wet nurse is an example of it. That?s why wecan say that the Shis helped people to gain different perspectives Mohammad?slife. Thanks to this fact, his life will be examined in a more detailed way and hisfollowers will know their guide much better.