Kitab-ı Maktel-i Al-i Resul: Giriş - metin - inceleme - sözlük - adlar dizini
  1. Tez No: 100511
  2. Yazar: HARUN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tezde Lâmi'î Çelebi'nin manzum olan Maktel-i Hüseyn adlı eseri çalışılmıştır. Eserin giriş kısmında maktel, edebiyatta maktel konularından bahsedilip çalışmamıza kaynak teşkil eden yazarın hayatı, eserleri tanıtılmıştır. Bu çalışmada 992 beyitten olan metin kısmı latin alfabesine aktarılarak 3 ayrı nüshanın edisyon kritiği yapılmıştır. Çalışmanın inceleme kısırımda ise bu eserdeki bağlama grupları alfabetik şurayla her bir edatın fonksiyonları bulunmuştur. Sözlük ise metinde geçen her bir kelimenin metindeki anlamının verilmesiyle oluşturulmuştur. Adlar Dizini kısmı ise alfabetik olarak metinde geçen kelimelerin beyit numaraları da verilerek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work was studied poetic Maktel-i Hüseyn (Murder of Husayn ) which it belongs to Lâmic î Chelebi. What maktel is, what its region is on the literature, that is stated and the life of poet whose Murder of Husayn is our subject, and his works are explained in the introduction of our work. Arab Alphabet was translated to Latin Alphabet on this work which have 992 verses. Three different copies of this work were compared. At the investigation part, conjuctions and their functions were studied by alphabetically. and dictionary of this work was prepared as finding the meaning of every words on that work as suitable for the context of the work by alphabetically. The names index was prepared by finding personal and places names which is in that work with number of verses by alphabetically