Sosyal sigortalarda kız çocuklarının sosyal güvenliği
Social security of female children in social insurance policy
- Tez No: 206725
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çocuk, eski devirlerden beri toplumların ilgilendiği bir varlıktır. Ancak, builginin niteliği, kapsamı ve biçimi tarihsel gelişimde farklılıklar göstermektedir.Söz konusu farklılıklar, toplumların sosyal, kültürel gelişmesine,örgütlenmesine ve toplum içindeki egemenlik koşullarına bağlıbulunmaktadır. Çocuğu ilgilendiren her türlü ilişkiler bakımından, ana-babanın, ailenin ve yararları dolaylı biçimde etkilenebilecek diğer kişilerinyararlarının çocuğunkinden önce gelmesi, hatta çocuğun yararlarının hiçdikkate alınmaması doğaldı. Ailenin işlev kaybı, buna karşılık devletin ailekarşısında güçlenmesi yönünde bir değişme başlayınca, devlet aileyi kontroletme olanağını elde etmiştir. Devlet, kendi çıkarları doğrultusunda aileyidenetlemeye başlayınca, toplumsal ilgi çocuğun korunması yönündeyoğunlaşmıştır.Aile reisinin çocuk üzerindeki sınırsız egemenliği giderek çocuğa karşıbakım ve koruma yükümlülüğüne dönüşmüştür. Devlet, zamanla buyükümlülüğün yerine getirilmesi konusunda aktif bir denetim yürütmeyebaşlamıştır. Böylece, çocuk sorununu konu alan yasal düzenlemelerdeçocuğun yararları, söz konusu olabilecek bütün diğer yararları geriye iterekbaşlı başına önem kazanmıştır. Hukuksal düzenlemelerin çocuğungüvenliğinin korunmasına yöneltilmesiyle hukukun sadece güçlülerinhaklarını koruyan kurallar olmaktan çıkarak zayıfların, özellikle de korunmayamuhtaç durumda olan kişilerin sorunlarıyla ilgilenmesi arasında bağlantıkurulmaktadır.Hukuksal bir kurum çerçevesinde çocuk ve çocuk haklarının elealınmasına yeni çağda başlanmıştır. Ortaçağdan beri Batı ülkelerindeyayılmaya başlayan hümanist düşünceler ve doğal hukuk anlayışı ile 1789Fransız Devrimi, çocukların korunması fikrinin geniş kitlelercebenimsenmesinde etkili olmuştur.Uluslar arası metinlerin yanında ulusal mevzuatta da çocuk haklarınıdüzenleyen birçok hüküm bulunmaktadır. Başta Anayasa olmak üzere diğerkanunlarda da çocuklara özgü kurallar yer almaktadır.Sosyal güvenlik alanında da çocukların ayrı bir statüde korunduğu dikkatiçekmektedir. Hem primli hem de primsiz sistemde çocukların yetişkinlerdendaha fazla korunmaya muhtaç olması bakımından getirilen düzenlemeler debu ihtiyacı gidermeyi amaçlamaktadır.Primli rejim olarak kabul ettiğimiz sosyal sigortalarda bilindiği üzere üçana kurum tarafından bu güvence sağlanmaktaydı. Emekli Sandığı, SosyalSigortalar Kurumu ve Bağ-Kur, birbirinden bağımsız biçimde örgütlenmişti.Dolayısıyla çocuklara özellikle de kız çocuklarına özgü düzenlemeler bu üçkurum ve kanun kapsamında farklılıklar göstermekteydi.Uzun yıllardan beri gerekliliği bilinen ve de tartışılan norm ve standartbirliğinin sağlanması maksadıyla bu üç kurum birleştirilmiş ve de tek birkanun çerçevesinde yapılandırılmıştır. 31.05.2006 tarihli 5510 sayılı SosyalSigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu tartışmalara bir sonverilmek hedeflenmiştir. Ancak Anayasa Mahkemesinin iptali ile 5434 sayılıEmekli Sandığı Kanununa tabi kamu görevlileri 5510 sayılı Kanunkapsamından çıkartılmıştır. Böylece amaçlanan norm ve standart birliği tamanlamıyla sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Child has been an entity that the societies are interested in since the oldages. However, the quality, scope and the form of this interest has shownvarieties in historical development. These varieties are dependant on thesocial and cultural development of the societies, their organizational modelsand the conditions of dominance in these societies. In terms of anyrelationship that could be the interest of the child, it was natural that theinterests of the parents, the family and the other people whose benefits couldbe affected indirectly be more significant than that of the child?s and even itwas natural that the child?s interests not be taken into consideration. When achange has occurred in the sense that the family lost its functions and, on thecontrary, the government gained strength before the family, the governmenthas had the opportunity to control the family. When the government hasstarted to inspect the family, the societal interest has focused on theprotection of the child.The infinite sovereignty of the head of the family on the child hasgradually turned into a responsibility of care and protection. Throughout thetime the government has started an active inspection in order that thisresponsibility to be fulfilled. Thus, the interests of the child in the legislationsconcerning the child problem have gained a great significant by leaving allthe probable interests and benefits aside. There has been a connectionbetween the role of law that is no longer a series of rules that protect the rightof the powerful, but is getting involved in the problems of the people thatneed to be protected, and the legislations focusing on the protection and thesecurity of the child.In scope of legal perspective, concern on the children?s rights started inthe New Age. The humanistic thoughts and understanding of natural law thathad spread since the Middle Ages in the Western countries and the FrenchRevolution of 1789, have been effective on the acceptance of the protectionof the children by the masses.There are many clauses regarding the children?s rights not only the ininternational but also in the national legislation. The Constitution, being thefirst, there are certain rules concerning children in many other laws.It has been observed that children have a different status in terms ofsocial security. Both in the premium and the non-premium systems theamendments aim to meet the need of the children since they need moreprotection than the adults.In the social security system, which is accepted as the premium regime,this assurance was provided by three main organizations. Retirement Fund,Social Security Organization and Bag-Kur had been organizedindependently. Therefore, there had been varieties among these threeorganizations and in scope of law regarding the rights of the children,especially the girls.In order to standardize the norms whose necessity has been known anddiscussed for many years, these three organizations have been united andrestructured in scope of a single law. All the discussions have been broughtto an end by the Law 5510, dated 31.05.2006, regarding the Social Securityand General Health Security. However, with the cancellation announced bythe Constitution Court, public officers who were subject to Retirement FundLaw numbered 5434 were no longer included by the Law numbered 5510.Therefore, the union of norms and standarts could not be founded.