Orta Doğu'da su meseleleri ve Türkiye
Water issues in the Middle East and Turkey
  1. Tez No: 206726
  2. Yazar: ECEHAN SOMUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yaşamın her alanına kaynaklık eden su, insan sağlığından ekosistemlerindevamlılığına, hızla artan dünya nüfusunun gıda ve enerji ihtiyacının karşılanmasınakadar sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın birbiriyle bağlantılı ilişkilerinin bütünündeyer almaktadır.Bir yandan yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde su kaynaklarının etkin bir şekildekullanılması için ve artan nüfusa temiz su kaynakları sağlayabilmek amacıyla, suyunsosyal, ekonomik hayattaki işlevselliği devam ettirilmeye çalışılırken, diğer yandan,dünyadaki akarsuların yüzde 60'ının `sınıraşan' bir nitelik taşıması, su kaynaklarınıuluslararası politikada önemli bir gündem maddesi haline getirmiştir. Bu doğrultuda,azalan kaynaklar ve bu kaynakların paylaşım sorunu, 1980'li yıllardan itibarenözellikle sınıraşan akarsu havzalarındaki sınırlı su kaynakları üzerindeki rekabettenkaynaklanacak bir takım savaş senaryolarından bahsedilmesine yol açmıştır.Kişi başına düşen kullanım suyunun çok az olduğu bölgede, su kıtlığı özellikleÜrdün havzasında çatışmalara sebep olmuştur. Türkiye ise, daha çok bugününihtiyaçlarını karşılayan suyun gelecekteki garantisinin sağlanması amacına dayananFırat ve Dicle nehirlerinin paylaşımı yüzünden güney komşuları ile büyük sorunlaryaşamıştır. Özellikle GAP, su paylaşım sorununu kronikleştirmiştir.Su, önümüzdeki yüzyılın en kritik maddesini oluştururken, su kaynaklarıaçısından zengin bir ülke olmayan Türkiye'nin öncelikli meselesi, sahip olduğu bu sukaynaklarının güvenliğini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Water that sources in every field of life takes places in all relations of social,ecomomical and culturel life related to each other from health of human beings to thecontinuaty of ecosystems and to meet necessities of energy and food of worldpopulation which raises quickly.On the one hand, to use water resources effectively in regional and also innational level, the functionality of water in social and economical life is being tried tobe contiuned to require fresh water resources to growing population. Onthe otherhand, carrying `transboundry? characteristics of sixty percent of water resources inthe world, has made an important agenda in international policy. In this direction,decreasing resources and the problem of sharing these resources has caused to bementioned about some screenplays that will source competition on limited waterresources in the basin of transboundry rivers since 1980?s.In the Middle East, where fresh water per capita is very few, water scarcity hascaused disagreements, especially in Jordan basin. Turkey, on the other side, hashad a big problems with southern neighbours, because of sharing problems ofEuphrates and Tigris rivers that meet today?s water necessity. Especially, GAP, hasmade the sharing of water problem chroniz.Water has composed the most critical issue of next century and priviligedmatter of Turkey which is a non-rich country with regard of water resources is tosecure the water resources it has.