Parametrik olmayan tahmin teknikleri: Türkiye verileri ile bir uygulama
Nonparametric estimation techniques: An application with Turkish data
  1. Tez No: 206728
  2. Yazar: GAYE KARPAT ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Regresyon analizi, bağımlı değişken ile bağımsızdeğişken/değişkenler arasındaki ilişkinin fonksiyonunun bazı istatistikselteknikler yardımıyla tahmin edilmesinde kullanılmaktadır. Bu değişkenlerarasındaki ilişkiyi gösteren fonksiyon, bir çeşit olasılık yoğunluk fonksiyonuolduğu için öncelikle bu fonksiyonun tahmin edilmesinin gerekli olduğubilinmektedir. Olasılık yoğunluk fonksiyonunun tahmininde, parametrik veparametrik olmayan teknikler adı altında iki farklı teknik bulunmaktadır.Tezin temel konusu, regresyon fonksiyonunun alternatif bir teknik olan?parametrik olmayan regresyon? tekniği yardımıyla tahmin edilmesidir. Bukonunun alt başlıkları olarak öncelikle tek değişkenli ve çok değişkenli olasılıkyoğunluk fonksiyonlarının parametrik olmayan tekniklerle tahminedilmesinden bahsedilmiştir. Bu kapsamda, kernel tahmin tekniği, kernel K vedüzleştirme (bant genişliği) parametresi h'nin seçimine ilişkin detaylaraözellikle yer verilmiştir. Bu açıklamalardan sonra, regresyon fonksiyonununparametrik olmayan teknikler yardımıyla tahminine ilişkin teorik yapıdan dabahsedilmiştir. Son bölümde ise, uygulama olarak Türkiye'deki para arzı veenflasyon arasındaki ilişkinin fonksiyonu, parametrik olmayan regresyontekniğiyle tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The regression analaysis is used to estimate the relation functionbetween dependent variable ande independent variable/variables by usingsome statistical techniques. As the function which shows the relationbetween these variables is a kind of probability density function, it is knownthat first of all this function should be estimated. There are two differentmethods called ?parametric? and ?non-parametric? tecniques which can beused to estimate this probability density function.Main subject of this thesis is, to estimate the regression function byusing an alternative technique called ?non-parametric regression?. As thesubtitles of this subject, at first, non-parametric method of estimation ofunivariate and multivariate probability density function is discussed. Details ofkernel estimation method, selection of kernel K and the smoothing (bandwith)parameter h is discussed particularly. After these explanations, theory of theestimation of regression function by using non-parametric techniques isdiscussed either. Finally, as an application, the relation function betweenmoney supply and inflation in Turkey is estimated by using a non-parametricregression technique.