Körfez ekonomik işbirliği konseyi ülkeleri'nin genel ekonomik yapıları ve türkiye ile olan ilişkileri
  1. Tez No: 206742
  2. Yazar: SENEM ARZU COŞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalısmamda Körfez Ekonomik sbirligi Konseyi Ülkeleri'nin genel ekonomik yapıları ve Türkiye ile olan iliskileri hakkında bilgilerin yanı sıra Körfez sbirligi Konseyi'nin kurulusu amaçları ve Konsey'in yapısı ile ilgili bilgilere yer verilmistir.Körfez Ekonomik sbirligi Konseyi'ne üye olan ülkelerin Türkiye ile olan iliskilerinde;ithalat,ihracat ve dıs ticaret hacimleri ile ilgili alanlar agırlık kazanmaktadır.Bunun dısındaki ekonomik faaliyetler arastırmamızın kapsamı dısında bırakılmıstır. Körfez ekonomik sbirligi Konsey'inin Tarihi Kurulusu ve Amaçları;Bölgenin Tarihi ve Cografi Yapısı,Konsey'in Kurulusu ve Amaçları,Konseyi'in Yapısı,Körfez sbirligi Konseyi'nden Baska Bölgede Kurulan Ekonomik sbirlikleri,ve Konseyi'in Ekonomik liskileri olarak bes ana baslık altında degerlendirilmistir.Sonrasında Konsey ülkeleri'nin (Suudi Arabistan,Birlesik Arap Emirlikleri,Kuveyt,Katar,Bahreyn,Umman) temel ekonomik yapıları ve Türkiye ile olan Ticari iliskileri hakkında bilgi verilmistir.
Özet (Çeviri)
My study includes, aims and foundation of The Gulf Cooperation Council and structure of council as well as The Gulf Cooperation Council Countries?s general economic structure and information about relations wıth Turkey. The Gulf Cooperation Council Countries between trade relations with Turkey predominantly depend on import, export and foreign trade capacity. However except this economic business haven?t been in my study. History, foundation and aims of The Gulf Cooperation Council, history of region and structure geograpy, history and aims of Council, other economic cooperation in this region and economic relations of council are studied under five titles. Following chapter, about The Gulf Cooperation Council Countries?s (Saudi Arabia, Kuwait, The United Arab Emirates, Qatar, Bahrain and Oman) basic economic structures and trade relations Which have been with Turkey are given informations There aren?t that much expanded economic and trade relations between Turkey and these countries. Although region?s economic ve trade potential, We can say that trade relations between these contries and Turkey aren?t enough level. However, trade relations between these countries and Turkey can be developed with well-organized advertisement activities and bilateral treaty.