Türkçede bilimsel metinlerde olumsuzluk
Negation in Turkish scientific texts
  1. Tez No: 206745
  2. Yazar: SEVGİ ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ERK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalısmada dilbilim alanında Türkçe bilimsel metinlerde eylem tümcelerinde isaretlenen olumsuzlugun kullanım sıklıgı ve islevlerinin betimlenmesi amaçlanmaktadır. Olumsuzluk, evrensel bir dilbilimsel araç olarak kabul edilmektedir. Olumsuzluk, genel olarak neyin olmadıgını veya olayın gerçeklesmedigini isaretleyen çekimsel bir araç olarak tanımlanmaktadır. Edimsel olarak olumsuzluk kavramı, varsayımın veya beklentinin inkarıdır. Aynı zamanda bu çalısmada, olumsuzlugun bilimsel metinlerdeki ve anlatı metinlerindeki görünümlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalısmanın ilk bölümü olan giris bölümünde; çalısmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve çalısmadaki terimlerin tanımı verilmektedir. kinci bölümde çalısmaya dayanak olusturan kuramsal çerçeve verilmektedir. Üçüncü bölümde Türkçedeki olumsuzluktan söz edilmektedir. Dördüncü bölümde ise çalısmada elde edilen bulgular verilmektedir. Son olarak, sonuç bölümünde ise bulgular aracılıgıyla ulasılan sonuçlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at describing the frequencies and functions of negation with verbal predicates in Turkish scientific text. Negation is accepted as universial linguistical device. Negation is generally defined as an inflectional device which is marked what it?s absent or hold off the event. The concept of negation is pragmatically the denial of assumption or expectation. This study also aims at the text specific features of negation, narrative and scientific texts. The first chapter introduces the purpose of the study, its limitations and the importance of it when compared to the research in the field. Chapter two given the theoratical framework of the negation and related notions. Chapter 3 describes the formal aspects of negation in Turkish. The forth chapter represents the findings and discussions of this research. The last chapter provides an overall view of the results of this research.