Türkiye'de kamu istihdamı ve istihdam alanında kamusal rantlar
Public employment in Turkey and public unearned in market employment
- Tez No: 206744
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kamu otoritesi tarafından çesitli toplumsal amaçları gerçeklestirmek amacıyla olusturulan kamu kurulusları, piyasa sartlarının gerektirdigi ilkelere göre örgütlenen özel tesebbüslerden farklı bir yapılanma ve isleyise sahiptir. Kamu örgütlerinin kendine özgü yapılanmaları, kamu personel yönetimine esas olan ilkeleri de belirlemektedir. Bu ilkelerin piyasa istihdamına göre farklılasması istihdam alanında kamusal bir ranta dönüsebilmektedir. Türkiye'de devletin ekonomik hayata aktif müdahalesi ilke olarak kabul edilmistir. Hukuki çerçevenin kamu örgütlerine genis bir faaliyet alanı sunması, personel rejiminde farklı istihdam biçimlerini ortaya çıkarmıstır. Ancak Türkiye'de toplam istihdam içinde kamu istihdamının payı diger ülkelere kıyasla yüksek degildir. Kamu personeline yönelik kamusal ranta yol açan uygulamalar, özellikle ücretler ve is güvencesi gibi hususlarda somutlasmaktadır. Diger uygulamaların da kısmen ranta konu olan yönleri bulunmaktadır. Ayrıca kamu personel rejiminde etkinligin yeterince saglanamamıs olması, kamu istihdamının kendi içyapısında da rant olarak kabul edilebilecek bazı ayrımcı uygulamalara zemin hazırlamaktadır. Türkiye'de istihdam alanında görülen kamusal rantlar, sosyal ve ekonomik açıdan bazı olumsuz sonuçlar dogurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The public institutions founded by the state with the aim of realising various social targets have different structuting and operation than that of private enterprises organised in accordance with the principles required by the market conditions.That the public organisations are structured peculiarly determines the principles essential to public personel administration.The differentiation of these principles according to the market employment turn out to be unearned income in the employment field of the public.In Turkey the intervention of the state to the economy has been accepted as principle.That judiciary frame gives a wide operation field to the public organisations brings about different ways of employment in the personel regime.However the proportion of the public employment in whole employment is not high in comparison with the other countries.The amendments causing public unearned income aimed at state personel become visible in such issues in particular like salaries and labor assurence.The other amendments have also sides involved in unearned income,though partly.Also,that the effectivity has not been assured properly in the public personel regime prepares ground for the seperatist amendments,which can be regarded unearned income in the own inner structure of public employment.The public unearned income seen in Turkey in the field of employment bring about some negative effects in terms of social and economical views.