Oktay Rıfat şiirinde değişim ve yenilenme
Change and renewal of Oktay Rıfat's poetry
- Tez No: 206752
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'nin önde gelen sairlerinden Oktay Rifat (1914-1988)'ın poetikası degisim ve yenilenme üzerine kuruludur. Toplumsal sorunlara olan duyarlılıgını hiçbir zaman kaybetmeyen Oktay Rifat için, her siirsel deneyim yeni bir baslangıçtır. Onun toplumla iliski kurma çabasına kullandıgı temalar ve teknikler de katkıda bulunmustur. Rifat'ın poetikasının sonuçta ulastıgı nokta kendi siirinden beslenen bir sentez olmustur. Bu çalısmanın öncelikli amaçlarından biri Oktay Rifat'ın siir sanatını analiz etmektir. Bu amaçla Oktay Rifat'ın siirleri ve düsünsel yazıları merkeze alınmıstır. Çalısmada Oktay Rifat'ın siir kitapları kronolojik bir sırayla ele alınmıstır. Bu kitaplar Rifat'ın siirinin gelisim asamalarındaki açılım noktalarını imleyecek biçimde sınıflandırılmıs ve incelenmistir. Çalısma sonucunda ulasılan nokta, Oktay Rifat'ın siirinin degiserek ve yenilenerek gelistigidir. Bu gelisim kopuslarla degil, süregen bir yapıda devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The poetics of Oktay Rifat (1914-1988), one of the prominent poets of Turkish poetry, depends on change and renewal. Every poetic experience is a new start for Rifat who never lost touch with social issues. The themes and the tecniques he used also contributed to his efforts to establish relations with the society. The point where Rifat?s poetics reached, consequently, is a synthesis that is created by his own poems. One of the primary aims of this thesis is to analyze Oktay Rifat?s poetry. This is why his poetry and prose are considered as the core of the analysis. In this study Oktay Rifat?s poetry books are handled chronologically. These books are classified and studied to indicate the evolution of his poetry. This study reveals that Oktay Rifat?s poetry has evolved over time by changing and improving itself. This development reflects a continuity without any breaks.