The Reflections of cultural aspects on packaging design and an analysis on japanese packaging design
Kültürel öğelerin ambalaj tasarimina yansimasi ve Japon ambalaj tasarimi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 206751
  2. Yazar: CEYDA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
nsan varolusundan itibaren iletisim gereksinimi içinde olmustur. Bu gereksinimi farklı zamanlarda çesitli yöntemler kullanarak saglamıstır. letisim toplumları birbirinden ayıran en önemli özellik olan kültürün yapı taslarından biridir. Genel anlamda, tasarım eylemi de nesneler üzerinden toplumu olusturan bireyler arasında iletisim kurar ve her kültüre göre degisen bir anlayıs sergiler. Bugün bir tasarım ürünü olan ambalajlar, günümüz dünyasının yasam biçimleri ve tercihlerindeki çesitliligi yansıtmaktadır. Globallesme hayatımıza yeni bir boyut ekleyerek düsünme biçimlerimizde bile degisiklik yaratmıstır. Bu sayede ambalaj kullanımı dünya çapında yaygın hale gelmistir. Her ambalajın tasarlandıgı ülkenin kültürel degerlerini üzerinde tasıdıgını düsünürsek, Japonya hem geleneksel degerlerine baglı kalması, hem de modern dünyaya kapılarını açıp her gün gelisen malzeme ve üretim yöntemlerini benimseyip kullanarak çagı yakalaması hatta önüne geçmesi açısından Dogu ve Batı'yı bir sentez haline getirmis ve bu nedenle inceleme konusu olarak seçilmistir. çinde bulundukları cografi ve iklimsel kosullar nedeniyle bu ülkeye has üretilen ve tüketilen gıda maddeleri, globallesme ve ticaretin yaygınlasması nedeniyle tüm dünya tarafından tanınıp tüketilir hale gelmistir. Ancak, seçmis oldugumuz geleneksel ürünler her ne kadar dünya çapında tüketiliyor olsa da, ambalajları yapısal ve grafik tasarım açısından Japon kültürüne ait degerleri yansıtmaya devam etmesindeki basarısı sebebi ile bu tez çalısmasında analiz edilmis ve kültürel degerlerin ambalaja yansıması konusunda örnek teskil etmis aynı zamanda Türk kültürüne ve ambalaj tasarımına yeni bir bakıs açısı getirmeyi hedeflemistir.
Özet (Çeviri)
Since his existence, a human being has always been in need of communication, and provided this need by assorted methods. Communication is one of the main frames of culture that creates the diversity within nations, so within cultures, and in general means, design is a part of this communication, which presents the different approaches of cultures. Packages today, are design products, and they reflect the diversity of life styles and preferences. Globalization has added new values to our lives and even modified the way of contemplations. Therefore, the application of packaging has become ubiquitous throughout the world. Since we know that every package contains the cultural values of the society in which it has been designed , Japanese culture is chosen to be analyzed as a case study for this research, for both being dedicated to the traditional values and being successful to merge Western perspective by implying the contemporary production techniques and material. As a result, Japan created a synthesis of East and West. The distinctive food products of this country that had been produced because of the climatical and geographical features have become well-known and are consumed by other nations as a result of globalization and international trade. Which are also, the packages of the traditional products chosen to be analyzed in this study, although consumed world wide, reflect the Japanese values and culture in both graphic and structural means, and became the distinctive exemplars of the reflections of cultural aspects on packaging design, which is also aimed to give a perspective for our culture and its packaging design products.