Orhan Veli Kanık'ın şiirlerinde üslûp
Style in Orhan Veli Kanik's poems
  1. Tez No: 996657
  2. Yazar: SEDAT İLÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP BULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat Horozcu tarafından ortaya konulan ve“Garip”adlı kitapla sistemleşen şiir anlayışı, ölçü, uyak ve geleneksel şiir kurallarını reddederek konuşma dilini esas alması bakımından Türk şiirinde önemli bir kırılma noktası oluşturmuştur. Başlangıçta yoğun eleştirilere maruz kalan bu anlayış, zamanla kabul görerek Türk edebiyatında Garip akımı olarak yerini almıştır.“Birinci Yeni”olarak da anılan bu hareket, sıradan insanın gündelik yaşamını şiirin merkezine taşıyarak Türk şiirinin konu, dil ve anlatım bakımından çeşitlenip zenginleşmesine katkı sağlamıştır. Garip akımının kurucusu olan Orhan Veli Kanık, geleneksel şiire karşı geliştirdiği tavır ve gündelik dili ölçüsüz ve kafiyesiz yapıyla kullanmasıyla modern Türk şiirinin yönünü belirleyen şairlerden biri olmuş; sonraki dönemlerde ise bu katı tutumunu kısmen esneterek kimi şiirlerinde biçimsel unsurlara yeniden yer vermiştir. Bu nedenle Orhan Veli'nin şiirlerinin doğru biçimde değerlendirilmesi, Garip akımının ve modern Türk şiirinin anlaşılması açısından önem taşımaktadır.“Orhan Veli Kanık'ın Şiirlerinde Üslûp”adlı bu çalışmada Orhan Veli Kanık'ın sanat yaşamının farklı döneminden seçilen 25 şiiri, kapsam olarak mikro üslûp inceleme yöntemi; muhteva olarak tasvirî üslûp yöntemi ile ele alınmış; bu şiirler öncelikle dil ve anlatım, sanat, muhteva olmak üzere üç başlık altında; daha sonra bu başlıklar da kendi içinde çeşitli açılardan alt gruplara ayrılarak en ince ayrıntısına kadar incelenmiştir. Bu kapsamda şairin“Orhan Veli Bütün Şiirleri”adlı eserinde yer alan şiirlerinden sanat yaşamının değişik dönemlerinden; farklı uzunluk, biçim ve içeriğe sahip 25 şiiri seçilmiştir. Bu şiirler, ses yapısı (ünlü-ünsüz kullanımı), kelime türleri, kelime grupları, cümle yapısı, noktalama, imla, atasözleri, deyimler, sapmalar, aforizmalar ve bağdaştırmalar içeren genel dil kullanımı yönüyle dil ve anlatım bakımından; vezin, nazım şekli, nazım birimi, kafiye, redif ve diğer ahenk unsurları ile edebî sanatlar yönüyle sanat bakımından; tema, konu, motif, imge ve çağrışımlar yönüyle muhteva bakımından en ince ayrıntısıyla incelenmiş ve bu şiirlerinden hareketle şairin üslûbuna ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The poetic movement introduced by Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, and Oktay Rifat Horozcu and systematized in the book“Garip”constituted a significant turning point in Turkish poetry by rejecting meter, rhyme, and traditional poetic conventions and by adopting colloquial language as its primary medium of expression. Although this new understanding initially faced strong criticism, it gradually gained acceptance and secured its place in Turkish literature as the Garip movement. Also referred to as the“Birinci Yeni”(First New), this movement contributed to the diversification and enrichment of Turkish poetry in terms of subject matter, language, and style by bringing the everyday life of ordinary people to the center of poetic expression. As the founder of the Garip movement, Orhan Veli Kanık became one of the leading figures shaping the direction of modern Turkish poetry through his opposition to traditional poetry and his use of everyday language in a free-verse and unrhymed structure. Although he later adopted a more flexible stance by occasionally incorporating formal elements into his poetry, a proper evaluation of his work remains essential for understanding both the Garip movement and a significant phase of modern Turkish poetry. This study, entitled“Orhan Veli Kanık'ın Şiirlerinde Üslûp,”examines 25 poems selected from different periods of the poet's artistic career through a micro-stylistic analysis in terms of scope and a descriptive stylistic approach in terms of content. The poems, chosen from“Orhan Veli Bütün Şiirleri,”were analyzed under the main categories of language and expression, artistic features, and content, and were further examined through various subcategories. In this context, the poems were evaluated with regard to phonetic structure (vowel and consonant usage), word types and phrases, sentence structure, punctuation and orthography, as well as proverbs, idioms, deviations, aphorisms, and collocations within general language use; in addition, they were analyzed in terms of meter, verse form, verse unit, rhyme, redif, and other elements of harmony, as well as theme, subject, motif, imagery, and associations. Based on these analyses, the study aims to identify the stylistic characteristics of the poet.