Basel II uygulamaları çerçevesinde kobilere alternatif finansman modeli önerisi 'birleşme ve satınalmalar'
A Suggestion alternative financing model to sme's under the basel settlements 'mergers and acquisitions'
- Tez No: 206756
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ AKSAN, Y.DOÇ.DR. FEVZİ ER, Y.DOÇ.DR. TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türk ekonomisinin büyük kesimini oluşturan KOBİ'ler küresel rekabete karşı koymak için büyük çaba sarf etmektedirler. İstihdamın büyük bölümünü üzerinde barındıran KOBİ'ler Türk ekonomik hayatının vazgeçilmez bir unsurudur. Basel bankacılık uzlaşısının ilk adımının 2008 yılında uygulanması planlanmaktadır. Bu uygulama, bankacılık kesimi ve işletmelerin mali portrelerinin iyi anlaşılması ve risklerin açıkça ortaya konması adına önemli bir adım olacaktır. Türkiye siyasi ve ekonomik gündemi günlük hatta anlık olarak değişmektedir. Birkaç kurum dışında başta siyasi irade olmak üzere kamuoyunun ilgisi de aşağıda değinmeye çalışacağımız konu üzerinde durmamaktadır. Bu sebeple bizlerin bu konunun açıklanması, anlatılması ve gündemin değişmeyen maddesi haline getirme zorunluluğumuz vardır. Basel uygulamasının mali yapısı güçlü ve kayıt altında olan işletmelerin finansman ihtiyaçlarını daha kolay ve ucuz maliyetlerle sağlayabileceği bir sistem olacağı görülmektedir. Diğer taraftan standartlara uygun bir muhasebe kaydı ve firma mali durumunu gösterir herhangi bir finansal tablosu olmayan işletmeler neredeyse kredi alamayacak ya da yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalabileceklerdir. Sistem Türkiye üzerine dayatılan bir yaptırım olmamakla beraber, uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte işletmelerimiz bankacılık sektörü tarafından kolaylıkla anlaşılır olabileceklerdir. Aksi takdirde Basel uygulamasının gereklerini yerine getirmemeleri durumunda şirketler finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kayıt dışılığın artmasına neden olabileceklerdir. Böylece işletmeler finansal ihtiyaçlarını daha maliyetli olabilecek faktöring firmalarından sağlama yolunu tercih etmek zorunda kalabileceklerdir. Bu çalışma ile KOBİ'lerin önemini, uzun dönemde işletmelerimize büyük faydalar sağlayacak Basel II uygulamasının anlatılmasını ve eğer şirketlerini kaybetmek istemiyorlarsa, birbirleriyle birleşme ve satın almayı düşünmeleri amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı birleşme ve satın alma kavramlarını açıklayabilmek, uygulamaya geçirme konusunda firmalarımıza yol göstermeyi hedeflemek ve danışmanlık hizmeti almadan önce genel hatlarıyla konuyu anlamaları ve kendi yol haritalarını belirlemelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
SME?s who represent the largest part of the Turkish economy spend much effort in order to resist the global competition. They accomodate the large part of the employment and they are one of the vital components of the Turkish economical life. It is planned to implement the first steps of Basel Banking Settlements at 2008. This implementation will be an important step in order to well understand the banking and private sectors financial status and risks. As the political and economical agenda of Turkey is changing rapidly, except for a few institutions mainly the economical authority and the public opinion don?t pay much attention to the below mentioned subjects. For this reasons we are obliged to explain, describe and keep this subject as a permanent topic of the agenda. Basel application is seen as a system which allows financially strong and registered firms to satisfy their financial requirements much easier and cheaper. On the other hand, firms that don?t keep their books according to the standarts and that don?t produce financial statements would pay high costs for the credit or even couldn?t take it. The system is not an imposition of sanctions on Turkish companies but it is clear that they will be beter understood by the banks after the implementation. On the contrary companies that couldn?t efford the necessities of the Basel application may cause increased unregisteration in order to satisfy their financial requirements. As a result companies may choose to satisfy their needs from the factoring companies which will cost them much more. This thesis aims to underline the importance of the SME?s, explain the benefits of the Basel II application on the companies in the long run and encourage them to think about the merger and acquisitions if they don?t want to loose their companies. This study tries to explain the concepts of merger and acquisitions and determine the road map for the companies that are intending to implement these and make them understand the subject in general before taking the consultancy services.