Gümrük birliği teorisi ve gümrük birliğinin Türkiye ekonomisine etkileri
The Theory of customs union and the impact of customs union on the economy of Turkey
  1. Tez No: 206776
  2. Yazar: KAĞAN BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya 21. yüzyıla girerken, küresellesme ve bölgesellesme hareketleri 20.yüzyıla göre hız kazanmıstır. Mal ve sermaye piyasalarındaki serbestlesme, varolan ve yeni kurulan iktisadi entegrasyonlar uluslararası ekonomik iliskileri yeni bir boyuta tasımıstır. Bu süreçte, Türkiye'de 40 yılı askın bir süredir üyesi olmak istedigi Avrupa Birligi ile tam üyeligin bir asaması olan gümrük birligi anlasmasını 1995 yılında imzalamıstır. Ve 1 ocak 1996 yılı itibariyle anlasma yürürlüge girmistir. Geçen on yıl içerisinde Türkiye'nin gümrük birliginden sagladıgı kazançları oldugu kadar kayıplarıda olmustur. Bu çalısma ile gümrük birliginin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
While the World welcomes 21st century, the movements of globalisation and Regionalisation gain speed comparing to 20th century. The liberalisation in the market of goods and capital, existing and newly established economical integretions, move the international economical relations to a new dimension. During this process, Turkey, wishing over 40 years to be a member of European Union, signed the Treaty of Customs Union, which is a phase for full membership to Europian Union, in 1995. And the treaty was put into effect on the 1st of January 2006. For the last ten years, Turkey has had losses from customs union as well as gains. In this thesis, the effects of customs union on the economy of Turkey are tried to be explained.