Çevik üretim ve karşılaştırmalı bir araştırma
Agile manufacturing and a comparative research
  1. Tez No: 206779
  2. Yazar: ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşletmelerin günümüzde karşı karşıya kaldıkları en önemli sorun, içinde bulundukları çevrede ortaya çıkan değişimler, belirsizlik ve beklenmedik gelişmelerdir. İşletmeler bu değişim ve belirsizlik altında başarılı olabilmek için yeni yollar aramaktadırlar. Son 30 yılda Japon işletmeleri ?yalın üretim? ile umulmadık başarılar elde etmişlerdir. Japon işletmelerinin diğer bir ifade ile yalın üretimin bu başarısı, üretimin stratejik bir silah olarak ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Değişim ve belirsizliğin fazla olduğu, ürün çeşidinin inanılmaz seviyeye ulaştığı yeni iş çevresinde yalın üretimin en iyi yol olup olmadığı tartışmaları sürerken, ?çevik üretim? adı altında yeni bir kavram 1991'de ortaya çıkmıştır. Çevik üretim, değişimin hakim olduğu çevrede başarılı olma yolu olarak tanımlanmaktadır. Çeviklik günümüzün değişen çevresinde başarılı olmak için gereken yeteneklerdir. İşletmeler çevrelerini anlamalı ve çevrelerindeki değişim ve belirsizliği tanımlamalıdırlar. Böylece işletmeler gereken çeviklik düzeyini ve çevikliklerini nasıl arttıracaklarını belirleyebilirler. Bu çalışmanın amacı örnek olay çalışması ile incelenen iki işletmenin ihtiyaç duydukları ve sahip oldukları çeviklik düzeylerinin incelenmesi ve işletmelere önerilerde bulunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The basic problem companies face today is the change, uncertainity and unexpected changes occuring in their environment. In a such environment companies seek new ways to compete to be prosperous. Japanese Companies with their lean production system achieved unexpected success in last three decades. The success of Japanese Companies in another words the success of lean produciton showed the importance of production as a strategic weapon. While the debates on lean production if it is the best way for the new environment that includes rapid ghange, uncertainity and incredible amount of product variety were going on a new production model ?agile manufacturing? occured in 1991. Agile manufacturing is defined as the way for companies to be succesfull in a changing environment. Agility is defined as the required capabilities to be prospoerous in today?s changing environment. Companies have to understand their environment and define the change and uncertainity in their environment. And so they can assess the required agility level for themselves, and how can they be more agile. This study aims assessing the required and existing agility level of the two case study companies and to make proposals for enhancing agility level of companies.