Yönetim bilgi sistemlerinin okul yöneticilerinin performansları üzerindeki etkileri
The Effects of management information systems on the performance of school administrators
  1. Tez No: 206802
  2. Yazar: NEŞE GÜRCÜ SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde, bilgi, yönetim ve bilgi yönetimi gittikçe önem kazanan kavramlardır. Yönetim bilgi sistemleri de bilginin yönetilmesi konusunda yöneticilere çok büyük destek olmaktadır. Bu arastırmanın amacı yönetim bilgi sistemlerinin okul yöneticilerinin performansları üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Arastırmada tarama modeli kullanılmıstır. Veri toplama aracı olarak, orta ögretim kurumlarındaki okul müdürlerine ?Yönetim Bilgi Sistemlerinin Okul Yöneticilerinin Performansları Üzerindeki Etkilerinin Tespit Arastırması Anket Formu? uygulanmıstır. Arastırmanın verileri 2005-2006 Egitim-Ögretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde görev yapan orta ögretim kurumlarındaki 90 okul yöneticisine anket uygulanarak elde edilmistir. Verilerin analizinde elde edilen bulgular sonucunda yönetim bilgi sistemlerinin kullanımı ile okul yöneticilerinin performansları arasında güçlü bir iliskinin oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Information, management and knowledge management are the concepts that have been gaining a great importance day by day. Management Information Systems provide support to the managers in the management of knowledge. The aim of this research is to assess the effects of Management Information Systems on the performance of school administrators. In this research the survey method has been used. In the collection of data, 90 questionnaire about ?The Effects of Management Information Systems On The Performance Of School Administrators? has been given to the school administrators working in Çankaya in Ankara in 2005-2006. Results of the implementation has proved that there is a strong relationship between the use of Management Information Systems and the performance of school administrators.