Hizmet sektöründe içsel pazarlama uygulamalarının şirket performansına etkisi:istanbul'da yer alan oteller arasında uygulamalı bir araştırma
The Effects of the components of the internal marketing on the company performance in the service sector: An Emprical research on the hotels located in İstanbul
- Tez No: 206821
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
çsel pazarlama kavramı, literatürde on yıldan daha uzun süredir tartısılmaktadır. Konu ile ilgili yayınların hızlı artısına ragmen, çok az sayıda isletme, uygulamada bu kavramdan yararlanmaktadır. Birçok isletme günümüzde hala kavramın ne oldugunu, nasıl uygulanması gerektigini tam olarak bilmemektedir. Bunun en temel nedeni ise kavram hakkında yapılan arastırmaların oldukça sınırlı ve yetersiz olmasıdır. Bu durum kavrama yönelik tanımlayıcı arastırmaların yanında uygulamalı arastırmaların da daha fazla yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalısma, içsel pazarlama uygulamalarının otellerin performansına etkisini inceleyen bir arastırmadır. Arastırmanın amacı daha net olarak, içsel pazarlama bilesenlerinin stanbul'da yer alan 5 yıldızlı otellerin performanslarına olan etkisini test etmektedir. çsel pazarlama ile sirket performansı arasındaki iliskiyi incelemek için iki asamalı bir arastırma tasarlanmıs ve oteller üzerinde uygulanmıstır. Birinci asamada, kavramın ve kavrama yönelik temel unsurların daha iyi anlasılabilmesi için kesfedici bir arastırma yürütülmüstür. kinci asamada ise, Ahmed, Rafiq, Saad (2003) tarafından gelistirilmis olan içsel pazarlama karması ölçegi ile hipotezler frekans analizi ve basit regresyon analizi yöntemleri ile test edilmistir. Veriler, anket formu kullanılarak yüz yüze görüsme yöntemi ile toplanmıstır. Ampirik arastırma sonuçları göstermektedir ki, içsel pazarlama bilesenleri ile sirket performansı arasında anlamlı ve aynı yönde bir iliski bulunmaktadır ve stanbul'da yer alan 5 yıldızlı otellerin içsel pazarlama uygulamaları performanslarına anlamlı katkı saglamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of internal marketing has been discussed for more than ten years. Despite the increase of the publications related to the subject, few administrations benefit from this concept in application. Many administrations still do not know what this concept is and how it must be applied. The basic reason of this is that researches about the concept are limited and not enough. This situation requires the need fore more applicable researches besides defining researches. This study is a research that examines the influence of internal marketing applications on the performance of hotels. More clearly, the aim of this research is, to test the influence of components of internal marketing on the performance of 5 star hotels in stanbul. In order to examine the relation between internal marketing and company performance, a two phased research has been designed and applied on hotels. In the first phase, an exploring research has been made to understand the concept and its related basic elements beter. In the second phase, it has been tested with methods like internal marketing mixed measure that is developed by Ahmed et al. (2003), hypothesis freguency analysis and simple regression analysis. Data generation was achived through face to face interviews with a structered questionnaire. Emprical research results show that, there is a meaningful relation between components of internal marketing and performance of company and internal marketing applications of 5 star hotels in stanbul help their performance.