Üniversite yönetimi ve organizasyonu ve Trakya Üniversitesi'nde bir uygulama
University management and organization and an application in trakya University
  1. Tez No: 206827
  2. Yazar: AYSUN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Üniversiteler; bir ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasında önemli görevleri olan temel kurumlarıdır. Yüzyıllardır geleneklerini korumaya özen gösterirken, zaman ve mekâna uyum saglayarak varlıklarını sürdürmeyi ve toplumun motoru olmayı basarmıslardır. Günümüzde teknolojik, sosyal ve ekonomik gelismeler sürekli degisimlere neden olmakta ve her ülke kendi toplumunun özellikleri ve ihtiyaçları dogrultusunda egitim politikaları gelistirmeye devam etmektedir. Üniversitelerin devlet, is çevresi, ögrenciler ve aileleri, kurucular, finansman saglayanlar, personel vs. gibi iç ve dıs çevre unsurları ile sürekli etkilesim halinde olmak zorunda olduklarından, girdileri ve çıktıları bulunmaktadır. Bu yüzden bütün bu faaliyetlerin belirli bir yönetim yapısında gerçeklesmesi gerekmektedir. Bu çalısmada, üniversitenin islevlerini etkili ve verimli bir sekilde basarmasında yönetim ve organizasyonun yeri ve önemi belirtilmeye çalısılmıs ve Trakya Üniversitesi'nde yönetimde ilke ve fonksiyonlara iliskin bir uygulama yapılmıstır. Yapılan çalısma sonucunda ankete katılanların, Trakya Üniversitesi'nin yönetimi ve organizasyonuna iliskin ifadelere olumlu ya da olumsuz yönde bir görüs belirtmedikleri ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Universities, which are the leading institutions of a country, have significant functions in social, cultural, economic, scientific and technological progress. Not only they have been taken care to keep their certain traditions for centuries, but also they have been continuing their existence by keeping up with the time and place. And they have also achieved to be the dominant factors of the society. From day to day, technological, social and economic developments are the cause of continual changes and each country has been continuing to develop its own educational policy. Universities have ins and outs, for that reason they have to be in touch with the internal and external environment factors such as; government, business environment, students and their families, founders, suppliers of finance, staff etc. Therefore, all these activities must be occurred in a definite management structure. In this research, we aimed to determine the importance of university management and organization in achieving their functions effectively and efficiently and a survey is applied in ?Trakya University?. According to the results of survey, the participants don?t have any affirmative or negative opinion about the expressions relating to the management and organization of Trakya University.