Presenteeism (İşte var olamama) ile algılanan örgütsel destek, korku iklimi ve çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişki: Hemşirelere yönelik bir araştırma
The relationship between presenteeism and perceived organizational support, climate of fear and work engagement: A research on nurses
- Tez No: 418114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜKELTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
İşletmelerin amaçlarını gerçekleştirirken en önemli girdi unsuru insan kaynaklarıdır. İnsan kaynaklarının verimli şekilde değerlendirilmesi işletmelerin başarısı için önemlidir. Özellikle sağlık hizmetinin kalitesinde önemli bir role sahip olan hemşirelerin verimliliği ve başarısı sağlık bakım hizmetlerinin verilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı hemşirelerin verimliliği, başarısı ve olumlu çalışma ortamında etkili olan presenteeism (işte var olamama) ile korku iklimi, algılanan örgütsel destek ve çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Ayrıca, çalışanların demografik özellikleri ve çalışılan kurumun özelliklerine göre presenteeism düzeylerinde farklılık olup olmadığının belirlenmesi çalışmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Trakya Bölgesi'nde bulunan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il merkezindeki devlet hastanesinde çalışan 423 hemşireden anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak yapılan analiz sonuçlarına göre korku ikliminin pozitif yönde ve algılanan örgütsel desteğin negatif yönde presenteeism üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, çalışmaya tutkunluğu presenteeismin ve algılanan örgütsel desteğin pozitif yönde, korku ikliminin ise negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Ankette yer alan bağımsız değişkenlerden hastanede çalışma yılı, hastalık izni almada yaşanılan zorluk, çalışma şekli, haftalık çalışma saati, iş yükü ve işsiz kalma korkusu ile presenteeism arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important input while the enterprises execute their goals is human resources. Evaluating the human resources most effectively is crucially significant for the achievement of the enterprises. The productivity and achievement of the nurses who play important roles especially in the quality of health services are of great importance in providing health care services. The basic purpose of this study is to reveal the relationships between the presenteeism which is effective on the productivity, achievement and positive working environments and climate of fear, perceived organizational support and work engagement. Moreover, determining the whether there is a difference in the levels of presenteeism from the points of the demographic characteristics of the employees and the characteristics of the institutions is the second goal of the study. In accordance with this purpose, data was collected from 423 nurses who work in the state hospitals in the town center of Tekirdağ, Edirne and Kırklareli in Thrace Region. According to the results of the analysis obtained through Structural Equation Model, it was determined that climate of fear had positive effect and perceived organizational support had negative effect on presenteeism. Nevertheless, it was also determined that presenteeism and perceived organizational support positively affected the affectedness to work engagement and climate of fear affected negatively. From the independent variants in the questionnaire, a statistically significant difference was determined between the working year at the hospital, difficulties in getting sick leave, the manner of work, weekly working hours, work load and being unemployed and presenteeism.