Batılılaşma devri resim sanatında Edirne Bulgar kilisesindeki ikonaların yeri
Signification of the icons of the Edirne Bulgarian church in the 19 century art
- Tez No: 206838
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Ortodoksların tarih sürecinde yaşadıkları topraklar üzerinde yapmış oldukları ibadethanelerinde bulunan, duygularını, düşüncelerini, inançlarını ve beğenilerini yansıttıkları ikonalar üzerinedir. Günlük yaşam biçimleri, toplumsal ilişkiler, törenler, yaşamın çeşitli görüntüleri duvara resmedilerek kültürel özellikler saptanıp gelecek nesillere aktarılıyordu. Okuma yazması olmayan toplumlarda duvar resimleri dinsel, tarihsel ve siyasal eğitim aracı olmuştur. İkon konusu her ne kadar teoloji içinde değerlendirilse de, sadece teolojik bir zemine değil, aynı zamanda sanatsal ve siyasi bir arka plana da sahiptir. Bu bağlamda bu araştırmanın evrenini Edirne'de 19 yüzyılda inşa edilen Bulgar Kilisesindeki ikonalar oluşturmuştur. Araştırmanın gerçekleşmesi için toplanılan veriler doğrultusunda, Edirne'de bulunan Bulgar Kilisesindeki ikonaların ortaya çıkışı ve gelişimi, batılılaşma sürecinde oluşan kiliselerdeki ikonalar arasındaki üslup birliği, geleneksel çizgiden doğan benzerlik ve yerleşim bölgesinden kaynaklanan doğal ve kültürel nedenlerden dolayı ortaya çıkan farklılık gibi esas sebepler belirtilerek aralarında karşılaştırma yapılmış, ikonaların önemi ve ne kadar geniş kola yayıldığı vurgulanarak, günümüze ulaşan örnekleri ele alınmış ve tüm bu ayrı başlıklar altında toplanan verilerden sonuca gidilerek konumuz olan ikonalar Sanat Tarihi açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is about Icons that have been found in the Orthodox Temples. These temples have been built in the land that Orthodox has lived in the history, and Icons show their feelings, thinking, faith, and likings. Their daily life styles, social relationship, ceremonies, pictures from life have been painted on the walls to teach their cultural philosophy to the next generation. Wall paintings were important teaching tools for religion, history, and politics in the society that neither reads nor writes. Although Icons are known as the topic of theology, it is not only has a background in the area of theology, but also in the area of art and politics. The research environment was a Bulgarian Church which was built in 19th century in Edirne. It is argued about appearance and improvement of the icons. It is compared, style similarities and traditional scratch?s similarities during the occidentalization period, and natural and cultural differences due to the area of settlement, by showing main reasons clearly. It is emphasized the importance of the icons and how wide they spread. It is interpreted from the History of Art perspective in the light of all the icons that exist today, and the collected data during the research.