İlk ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin kullanmış oldukları disiplin türleri
Discipline types which teachers in primary and secondary schools use
  1. Tez No: 206843
  2. Yazar: HASAN ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sınıfın tek hakimi ve yöneticisi olan öğretmen, sınıf etkinliklerinin başarısından yada başarısızlığından en fazla sorumlu kişidir. Öğretmen bu sorumluluğunu, başarıya dönüştürmek istiyorsa, sınıf içerisinde öğrenci ile olan ilişkisini iyi yapılandırmalı, iyi organize etmelidir. Sınıf yönetiminde davranışların arzulanan düzeyde ve belirli bir bilinci içermesi için, sınıfta olması ve olmaması gerekenler konusunda öğretmen ve öğrencinin ortak bir algıya sahip olması gerekir. Bu ortak algıyı öğretmen daha okulun ilk günlerinde öğrencilere benimsetmelidir. Bu görev öğretmenin sınıf disiplini konusundaki sorumluluğundan kaynaklanmaktadır. Sınıf disiplini, sınıf yönetiminin en önemli ayağını oluşturur. Sınıfta disiplin sağlama konusunda her öğretmenin doğaldır ki, bazı farklı yöntemleri olabilir. Ama hepsinin hedefi, sınıfın amaçlarını gerçekleştirmek doğrultusunda sınıfta uygun koşulların yaratılmasıdır. Sınıf disiplinini sağlamak konusunda öğretmenlerin kullanmış olduğu üç disiplin türünden söz edilebilir. Bunlar, önleyici disiplin, destekleyici disiplin ve düzeltici disiplindir. Bu araştırmada öğretmenlerin sınıf yönetiminde, bu üç disiplin türünden hangilerini kullandıklarını belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, Edirne il merkezinde bulunan kamuya ait ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan (mesleki eğitim veren okullar hariç) sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen on alt problem içerisinde sadece yedinci alt problemdeki (sınıf öğretmenliğine temel oluşturan okul türü) değişkenler ile disiplin türleri değişkeni arasında önemli düzeyde farka rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the only master and controller of the class, teacher has the most responsibility fort he success or failure in class activities. If a teacher wants to change this responsibility into a success, he should have well-formed and well-organized relations with students, in a wellformed class enviroment, both teacher and students have a shared opinion of target objectives. In a class with these conditions, each behavior is conscious and goal- directed. In class management the teacher and the student should have a shared perception in terms of do?s and don?t of class so that behaviors reach a desired level and consciousness. The teacher should make students internalize this shared perception in the first classes of the school. This duty is the part of the teacher?s responsibility for maintaining the class discipline. Class discipline is a pillar in class management. Each teacher may naturally have different metods in establishing discipline in class. However all have the same target which is to provide suitable conditions to fulfill the objectives. There are three types of discipline that are used in class, namely preventive discipline promoter discipline and reformative discipline. İn this paper it is intended to determine which type of the discipline is used by teachers in managing classroom. The present study was conducted by scanning. Teachers of primary and secondary public schools (except form vocational schools) in the center of Edirne constitute the focal point of the study. At the end of the study, a significant difference was detected between the variations of only seventy sub ? problem (school type underlying teaching) out of ten between the variations of discipline types.