Mizan gazetesi inceleme, tahlili fihrist,seçme yazılar (Birinci İstanbul dönemi 1-159. sayılar)
Investigations of the Newspaper of Mizan, index and selected articles
- Tez No: 206862
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalısmada Mizan Gazetesi'nin 1886-90 yılları arasında çıkan eski harfli nüshaları incelenmistir. Tez üç bölümden olusmaktadır: Birinci bölümde Mizan Gazetesi incelenmistir. Gazetenin sekil ve muhteva özellikleri belirtilmistir. Gazetedeki yazar kadrosu listelenmis ve gazetenin sahibi Mehmet Murat hakkında bilgi verilmistir. ?kinci bölümde yazar adlarına ve konu baslıklarına göre fihrist yer almaktadır. Konu baslıklarına göre fihrist kısmında yazıların içeriği de kısaca belirtilmistir. Üçüncü bölümde seçme metinler bulunmaktadır. Çalısmanın sonundaki ek bölümünde ise dergiden seçilmis örnek sayfalara yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mizan Newspaper's issues, which were written in the old script (1886-1890), have been investigated. The thesis is composed of three chapters: In the first chapter, the Mizan Newspaper is analyzed. The paper's structure and content are described. Furthermore, its authors are listed and some details are given about its owner Mehmet Murat. The second chapter includes an index of author names and subject titles. Additionally, some brief information is provided on the contents of each article appearing in the index. The third chapter has some selected texts. Finally, a few sample pages from the paper are supplied in the appendix of the dissertation.