İşletmelerde maliyet kontrolü açısından esnek bütçeleme bir üretim işletmesi üzerinde uygulama
Flexible budgetting of business managements in terms of cost controlling a practice on a production business management
- Tez No: 206866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşletme bütçeleri, yönetimin etkinliğinin sağlanmasında önemli bir planlama ve kontrol aracıdır. Faaliyetlerin önceden planlanması ve bu planlar ile faaliyet sonuçlarının karşılaştırılması ancak bütçeler aracılığı ile gerçekleşebilir. Günümüzde işletmelerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan birisi, maliyetlerin tahmin edilmesi ve en az seviyeye indirilmesidir. Özellikle değişken maliyet unsurlarında bu durum kendisini daha ağırlıklı olarak göstermektedir. Değişken maliyet unsurlarının gerçekleşen faaliyet düzeyine göre değişmesi nedeni ile hazırlanan bütçenin, değişik faaliyet seviyelerinde kontrol yapılabilmesine imkan sağlaması gerekir. Bu ise en iyi olarak esnek bütçeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Çalışmada öncelikle işletme bütçelerinin özellikleri teorik olarak açıklanmış ve bütçe uygulamasının nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Daha sonra, bütçe uygulaması yapılmayan bir işletmede sonraki dönemlerde maliyet kontrolü yapılabilmesi amacı ile esnek işletme bütçesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Budgets are important tools for controlling and planning effective business administration. Planning of activities beforehand and then comparing them with the results later is possible only by means of these budgets. The main problem today for business is making very realistic cost estimation and lowering cost to the minimum values. This case is more clear especially in variable cost factors. Because of the changes in variable cost factors according to the level of the activity, variable cost factors should enable budget to be controlled at various activity levels. In conclusion, it can be said that these can be achievable via flexible budgets system. In this study, first of all the features of budgets are described theoretically and the way how to implement budgetary practice is explained. Finally, flexible budgets are prepared in order to control the cost in the following terms at an organisation where budgetary practice is not implemented.