Kırıkkale ilinde yaşamış manevi şahsiyetlere ait mekânları sezgisel ve duyusal sorgulama: Bir yürüyüş araştırması örneği
Intuitive and sensory investigation of spaces belonging to spiritual personalities who lived in Kırıkkale province: A walking researchexample
  1. Tez No: 890648
  2. Yazar: BÜŞRA UMAY ALTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda nitel araştırmalar kapsamında karşımıza çıkan ve sanat temelli araştırma yöntemleri içerisinde yer bulan yürüme araştırmaları, duyusal deneyimlerle sanatçılara, eğitimcilere ve araştırmacılara düşünsel anlamda farklı olanaklar sunmaktadır. Yürüme araştırmalarının sanat eğitiminde sezgisel düşünme biçimlerinin şekillenmesindeki yansımasının teori oluşturma ve uygulama pratiklerinde duyuların daha etkin kullanılarak farkındalık yaratmasının incelenmiştir. Bu çalışmada ilgili alan yazın tarandığında ülkemizde bu konu ile ilgili çalışmaların çok az sayıda olduğu görülmüştür. Yürüme araştırmalarının temel kavramları bağlamında araştırmacı tarafından Kırıkkale ilinde yaşamış manevi şahsiyetlere ait Hasan Dede, Haydar Dede, Şeyh Şami ve Ballı Baba türbelerine yürüyüş araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı yaptığı yürüyüşlerde mekansal dinamiklerin bedenin fiziksel, ruhsal, sezgisel ve duyusal kavrayışı üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yürüme araştırmasını gerçekleştiren araştırmacının kişisel deneyimlerini kaydettiği yazılı ve görsel belgeler, videolar, fotoğraflar, hikâyeler ve günlükler araştırmanın verileri olarak kullanılmış ve çalışma sonunda elde edilen veriler kavram haritaları ve öznel sorgulamalar yoluyla yorumlanarak çözümlenmiştir. Araştırma sonunda yürüme hareketinin birçok disiplinde düşünme, yazma ve yaratma eylemlerini tetikleyici bir rol üstlendiği, bireylerin düşüncelerinin derinleşmesinde ve sezgisel kavrayışı ile sanatsal ve yaratıcı bir olguya dönüştüğü keşfedilmiştir. Ülkemizde gelecekte gerçekleştirilecek yürüme araştırmalarının özellikle sanat eğitimcilerine ve araştırmacılarına sağlayabileceği katkılar göz önünde bulundurulduğunda, geleneksel yöntemlerin aksine duyusal ve sezgisel farkındalığın bir yürüyüş araştırması yoluyla yer alması ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, walking research, which holds a significant place in art-based research methods included in qualitative research, provides artists, educators, and researchers with various intellectual possibilities through sensory experiences. In this study, in which the effect of sensory thinking styles in art education and creating awareness by more effective use of senses in developing theories and practical applications were investigated, as a result of the literature review, it was observed that research on this topic is rather limited. In the context of the basic concepts of walking research, a walking study was conducted by the researcher on the shrines of spiritual personalities such as Hasan Dede, Haydar Dede, Seyh Sami, and Balli Baba who lived in Kirikkale province. The walking tours performed by the researcher aimed to reveal the effects of spatial dynamics on the physical, spiritual, intuitive, and sensory perception of the body. The written and visual documents, videos, photographs, stories, and diaries recorded by the researcher who conducted the walking research were used as the study data, and the data obtained through the study were interpreted and analyzed using concept maps and subjective inquiries. As a result, it was determined that walking action played a role that triggered thinking, writing, and creative actions in many disciplines, enabling individuals to gain insight, and it was transformed into an artistic and creative phenomenon through intuitive perception. Considering the contribution of walking research to be conducted in the future in our country to art educators and researchers, it is recommended that sensory and intuitive awareness be realized and spread through walking research rather than traditional methods.