Türkiye'de yazılım teknolojisi için teknoloji öngörüsü
  1. Tez No: 206875
  2. Yazar: NİHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ANSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Günümüzün artan rekabet ortamında ekonomik gelişme sağlayarak toplumsalrefaha ulaşmak için, gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, teknolojik yetkinliklerinigeliştirmek ve yenilik üretme yeteneği kazanmak zorundadır. Bu hedefe ulaşmak,ancak ulusal ve sektörel düzeyde etkin ve kapsamlı bilim ve teknoloji politikalarınınve stratejilerinin oluşturulması ve uygulanması ile mümkündür. Bu kapsamda bilgiteknolojilerine ilişkin politikalar ise özellikle dijital bölünmeden kaynaklanan zorluk vetehditleri, kısıtlı kaynaklar ile aşarak bilgi devrimine yetişmek açısından önceliklidir.Bu politikaların oluşturulması sürecinde ihtiyaç duyulan doğru ve etkin girdiler, ancakdoğru kapsamda (ulusal, sektörel, mikro düzeyde), doğru alanlarda (kritikteknolojilerde), tutarlı, uygulanabilir, sonuç veren teknik ve metodlarla, doğrukatılımcılarla gerçekleştirilecek etkin teknoloji öngörüleri tarafından sağlanmaktadır.Fiziksel yatırım gerektirmeyen, dinamik, özgün üretim ve inovasyon yapısı ile birfırsat penceresi sunan yazılım teknolojisi bu kapsama en uygun kritik teknolojilerdenbiridir. Bu kavramsal çerçeve içinde, çalışmanın temel amacı; yazılım teknolojisinde,ulusal ve sektörel teknoloji politikalarının ve firma stratejilerinin oluşturulma sürecinekatkı sağlayan bir teknoloji öngörüsü yaparak, ülkemizin teknoloji üretme yeteneğikazanmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, tez çalışmasında yazılımteknolojisinin değişim dinamikleri ve Türkiye'nin bu alanda konumu ve potansiyelinibelirlemek üzere, farklı görüş ve tarafları temsil eden katılımcılarla Delphi anketi vesenaryo planlaması uygulanarak toplanan veriler ışığında Türkiye için SWOT analiziyapılmış, politika önerileri sunulmuştur. Türkiye'nin bu teknolojide yetkinleşmesiyleilgili teknolojik altyapı sorunlarının yanısıra, ve hatta daha çok sosyal, politik vesektörel sorunlara bağlı zorlukları bulunduğu görülmüştür. Bu zorluklar, Türkiyekoşullarına özgün ve yazılımın evrimsel gelişim dinamiklerine uygun politikaların vestratejilerin, iyi bir yönetişim, kurumlar, yapılar ve disiplinlerarası işbirliği ile ulusalmutabakat sonucu oluşturulması ve istikrarla uygulanması yoluyla aşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In growing competition of today?s economic globalized economy, developingcountries need to improve technological capacities and innovation systems forachieving economic development and social welfare of their people. Improvingtechnological abilities requires effective design and implementation of successfullscience and technology policies and strategies. Especially, policies on informationtechnologies are of high priority for overcoming the challenges of digital divide fortechnological catching up and taking part in information revolution with limitednational resources. Successfull science and technology policies depend on theoutputs of ?scientific, reliable and vision setting? foresighting studies which focusespecially on ?critical technologies?, not only on national level but also ?onsectoral/specified technology? levels. Software technology is one of these critical keytechnologies with its dynamic and unique form of production and innovationstructure, requiring relatively less infrastructure/investment, and hence providing anopportunity for developing countries. On the other hand, applying effective andadequate techniques and providing the participation of all related parties arecritically important in foresighting. In this conceptual framework, we conducted aspecific technology foresight in Turkey for software with the aim of providing inputsto national and sectoral policy makers in designing applicable, progressivetechnology policies. The basic mission is to contribute to the knowledge of how togenerate technological capacity progress. For determining the dynamics of changeand exploring the position and future options of Turkey in software technology,Delphi surveys and scenario planning methods were conducted with participantsfrom different ?focal points? shaping ?alternative futures?. A detailed technologypolicy outline is presented, based on the outputs of SWOT analysis. It is concludedthat Turkey has challenges that are mostly related to social, political and industrialproblems rather than technological issues. But it is possible to overcome thesechallenges by designing and consistently implementing policies with effectivegovernance, collaboration between institutions, structures and disciplines, nationalagreement.