Klasik kemençede eğitim yöntemleri ve modern icra için etütler
- Tez No: 206876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT AŞKIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Klasik kemençede eğitim yöntemlerinin incelenmesi bu sazın günümüzdekiöneminin getirdiği bir zorunluluk olmaktadır. Şimdiye kadar kemençenineğitimine esas olan yöntemler farklı biçimlerdedir. Bu eğitim yöntemleridoğal olarak klasik icralar için söz konusudur. Hemen belirtmeliyiz kigünümüz kemençe icraları sadece Klasik Türk Musikisi repertuarı içindeolmamakta, başka müzik türlerini de içermektedir. Bu konuya bakış açısıgetirerek kemençe icralarını klasik ve modern icralar olarak tasnif edilmesigereği büyük önem taşımaktadır. Bu iki tarz icra için de eğitimyöntemlerinin esaslarının neler olabileceği konusu öncelikle sorgulanmasıgereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Researching the methods of education in classical Turkish kemenche is anecessity for today. There are different methods for the education ofkemenche until now. These methods are for classical performance. Today,the repertoire of kemenche consists of not only Turkish classical era but alsodifferent kinds of musics. From the point of that, on this thesis we considerto devide the performances of kemenche in two parts: as classical andmodern. We focused on the these two different educational methods.