Tüketicilerin elektronik bankacılığa duyduğu güven düzeyinin kullanıma etkisi üzerine bir araştırma
The effect of consumer trust on e-banking usage: Study
- Tez No: 206877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uzaktan eğitim alanında özellikle bir öğrenme aracı olarak kullanılan ?nternet ve Webhalkla iliskiler aracı olarak da öğrencilerin uzaklık ve yalnızlık duygularını gidermek, aidiyetduygusu kazandırmak, kurum içi ve dısı iletisimi gerçeklestirmek, basın ile sağlıklı iliskilerkurmak, haber akısını sağlamak, hedef kitleleri gözlemek, iç ve dıs hedef kitlelerle diyalogadayalı bir iletisim olusturmak için kullanılmaktadır.Bu çalısmanın amacı; genis bir kitleye öğretim hizmeti veren mega üniversitelerinhalkla iliskiler uygulamalarında yeni iletisim araçlarından ?nternet ve Web'in etkin olarakkullanılıp kullanılmadığını arastırmak, mega üniversitelerin Web sitelerini hazırlarken, halklailiskiler sürecini uygulanıp uygulanmadığını, diyaloga dayalı iletisimin ilkelerini Websitelerinde kullanıp kullanmadığını belirlemek ve bu arastırmanın sonucunda AnadoluÜniversitesi Açıköğretim Sistemi Web sitesine yönelik olarak halkla iliskiler süreci, diyalogadayalı iletisim modeli ve sistem yaklasımı çerçevesinde etkin bir halkla iliskiler modeligelistirmektir.Bu doğrultuda çalısmanın ilk bölümünde arastırmanın amacı, önemi, varsayımları,sınırlılıkları verilmis, ikinci bölümde halkla iliskiler süreci, etkili iletisim ve halkla iliskilerdekullanılan etkili iletisim modelleri ile etkili iletisim aracı olarak ?nternet ve Web elealınmıstır. Çalısmanın üçüncü bölümde ise arastırmanın yöntemine yer verilerek; arastırmamodeli ve arastırmanın ölçme araçları olan niteliksel ölçme araçlarından görüsme veniceliksel ölçme araçlarından içerik analizi yöntemleri açıklanmıstır. Arastırmanın dördüncübölümünde ise elde edilen bulgular halkla iliskiler süreci ve diyaloga dayalı iletisim kuramıçerçevesinde yorumlanmıstır. Çalısmanın besinci bölümünü olusturan model önerisibölümünde ise arastırmanın bulgularına dayalı olarak Anadolu Üniversitesi AçıköğretimSistemi Web sitesine iliskin bir model önerisinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The Internet and Web technologies especially used as a learning tool in the area ofdistance education are also used as a tool of public relations to eliminate the distance andloneliness feelings of students, make them feel belonging to the institution, carry outcommunication both in and out of the institution, form a sound relationship with the media,provide news flow, observe the target mass and form a dialogic based communication withthe target mass both in and out.The aim of this study is to investigate if mega universities serving to a big mass use theInternet and Web effectively in their public relations applications, determine if they applypublic relations process while preparing their Web sites, and as a result of the study, developan effective public relations model for Anadolu University Open Education system based onthe public relations process and dialogical communication model.The first chapter of the study presents the aim, importance, assumptions, limitationswhile the second chapter presents the process of public relations, effective communicationmodels used in effective communication and public relations activities and the Internet andWeb as an effective communication tool. The third chapter of the study is based on themethodology; it explains the methodology of the study, data collection techniques interviewand content analysis used in the research. That the findings obtained in the study is evaluatedbased on the process of public relations and the theory of dialogic communication is placed inthe chapter four. The final chapter, which consists of a sample model, presents a model basedon the findings of the study towards the Web site of Anadolu University Open EducationSystem.