Rusya federasyonuna yapılan dogrudan yabancı yatırımların bölgesel dagılımını etkileyen faktörler
Factors effecting regional distribution of foreign direct investment among regions of Russian federation
- Tez No: 206892
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Rusya Federasyonunda Dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının bölgeler arasındakidagılımını etkileyen faktörler olarak önceki çalısmalarda bu yatırımları alanbölgelerin sosyoekonomik özellikleri ele alınmaktadır. Ancak Rusya'nın bölgeleriarasında herhangi bir fiili sınır bulunmamaktadır ve yatırımcıların diger bölgelerinpiyasalarına veya birçok kaynaklarına ulasım sorunu sadece mesafeden ibarettir. Buçalısmada ise hedef bölgeye yapılan dogrudan yabancı yatırımların komsu veyakında bulunan diger bölgelere yapılan yabancı yatırımlardan ve bu komsu ve yanbölgelerin sosyoekonomik özelliklerinden nasıl etkilendigi tespit edilmeyeçalısılmıstır. Birinci dereceden uzamsal otoregresyon (Uzamsal FAR) denklemindeher bir sene ayrı olarak ele alındıgında hedef bölgelere yapılan dogrudan yabancısermaye yatırımlarının, yakında bulunan diger bölgelere yapılan yatırımlarınartmasıyla birlikte artıs gösterdigi tespit edilmistir. Ancak panel veri kullanılarak buetkilenmenin nitelikleri sadece hedef bölgenin sosyoekonomik göstergelerini gözönünde bulundurarak incelendiginde komsu ve yakın bölgelere yapılan yabancıyatırımların miktarının hedef bölgeye yapılan yatırımlara dogrudan etkiledigine dairkanıt bulunamamıstır. Aynı sekilde komsu ve yakın bölgelerde gerçeklesenyatırımları etkileyen herhangi bir sokların da hedef bölgeye yapılan yatırımlarüzerindeki etkileri anlamlı bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
Previous works on determinants of foreign direct investment distribution amongregions in Russian Federation mostly concentrated on regional socioeconomicfactors. But the borders among Russian regions are administranive only, so theability of investor to reach any neighboring or near regions? market and someresources is only matter of distance. This work is intended to investigate therelationship between the amount of foreign investment received in target region andthe amount of foreign investment received in neighboring and near regions. Theother aspect of this work is to investigate how investment in target region is effectedfrom socioeconomic characteristics of nearby regions. Using Spatial FAR (first orderauto regression) model it is found that, the foreign investment in target regionincreases with, the more foreign investment received in neighboring and nearbyregions. However when the socioeconomic characteristics are added to panel dataequation no evidence was found to indicate the effect of the amount of directinvestment in neighboring regions on the amount of foreign direct investment intarget region. Also the effect of the shocks, occurring in neighboring and nearbyregions, were found to be insignificant for investments in target area.