Pir Sultan Abdal mahlaslı güfteler üzerinde edebî ve musiki yönünden incelemeler
- Tez No: 206893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AFŞİN EMİRALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsan, amaçları doğrultusunda düşünerek ilk edimini gerçekleştirmesi ile yatağınıbulmaya çalışan bir akarsu gibi tarihini de oluşturmaya başlamıştır.Düşüncenin ilk ortaya çıktığı andan itibaren insan doğanın kurallarına karşı gelmeyebaşlamış, biyolojik varlığını onun ellerine teslim etmemiştir. Yaşamak için ilk aletikullanmaya başlaması ile birlikte doğa ile olan destansı savaşı da başlamıştır. Budestansı savaşın kendindenliğinin başlı başına mistik bir içeriğe sahip olması,zamanla bu savaşın ve doğanın karşısında zayıf kaldığının farkına varması, insanıkendi var oluşunun temelleri hakkında düşünmeye zorlamıştır.İnsanlık tarihi, ihtiyaçları evrimin doğal koşulları tarafından belirlenen insandan,düşünsel süreçlerinin etkisi ile kendi tarafından belirlenen insana doğru yol aldıkçatüm medeniyetlerin ve kültürlerin oluşumunda önemli bir role sahip olan ve aynızamanda düşünce tarihinin en temel sorularından biri olan ?nerden geldik nereyegidiyoruz? sorusu, yüzyıllar içerisinde nice kanlı dönemlerden geçerek ete kemiğebürünmüş ve ?ne yapmalıyız? sorusu ile yoluna devam etmiştir. Bu hayati sorularabulmaya çalıştığı cevapların kendisini götürdüğü noktaların en temel mistik özelliği;daima, onun ileriye doğru bir adım daha atmak zorunda olduğunu göstermesidir.Bu zorunluluk nerden kaynaklanıyordu. Doğayı değiştirebildiği ölçüde, insan kendivar oluşunun temelleri hakkındaki ipuçlarına da sahip olmaya başlamıştır. Buipuçlarının ölçüsü neydi. Kendi yaratıcılığının sonuçlarını neye göreölçülendirecekti. Bir yanda sonsuzdan gelip sonsuza giden bir evren, diğer yandadüşünen yep yeni bir yaratık, insan.Anadolu Alevi Bektaşiliğinde kâmil insan teorisi ile bu sorulara cevaplar verilmeyeçalışılmıştır. Yüzyıllar içerisinde oluşturulmaya çalışılan bu cevapların mistisizmitarihi bir zenginlik olarak anonim bir zeminde ve zaman zaman da anakronik olarakedebi, felsefi ve müzikal araçlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Alevi Bektaşikültürünün geçmişinde yazılı bir geleneğin olmaması, edebi ve felsefi unsurlarınsözlü bir zeminde müzikal etmenlerle buluşmasını sağlamıştır. Adeta müzik, AleviBektaşi topluluklarında geçmişten önemli izler taşıyan yaşayan bir organizma halinedönüşmüştür.xiBu açıdan ele alındığında Alevi Bektaşi edebiyatında Yunus Emre, Kaygusuz AbdalPir Sultan Abdal, Kul Himmet gibi önemli isimler anonim birer kişilik halinedönüşmüşlerdir. Halk yüzyıllar öncesinden bu ozanların kimliklerini, asıllarınauygun olarak sözlü geleneğin yaşayan hücrelerinde günümüze kadar taşımasınıbilmiştir.Geleneksel olarak müziklendirilmiş Pir Sultan Abdal şiirlerini bu bakış açısı altındaincelediğimizde melodik ve edebi unsurların belirli bir felsefi kimlikte birliktelikoluşturduklarını saptamış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Human being had also started tro create his history with realising his first act bythinking through his aims, like its river bed.Since arising of the first thought, human being had started to confront the rules of thenature and hadn?t surrendered his being to the nature.His epic war had started byusing the first instrument in order to survive. As this epic war independetly had amistic content and with the course, had forced the human being to think about thebasis of his existence.While the history of humanity had advanced from the human being whose needswere determined by natural conditions of the evolution to the human being whoseneeds were determined himself with the effect of mental processes, the question?from where we came and to where we will go? had an important role in the arisingof all civilizations and cultures, had changed to ?what we have to do? after manybloody periods during centuries. Why this compulsion had arised? Human hadstarted to possess clues about the basis of his own existence what was the extent ofthese clues? How did the evaluate the results of his creativity. On the one hand auniverse coming from the infinite and going to the infinite on the other hand, human,a new creature who is thinking.The Anatolia Shiite Bektashi sect had tried to answer these question with the maturehuman theory. The mysticism of these answers had reached today with literary,philosophical and musical instruments. Since the culture of Shiite Bektashi secthasn?t been a written tradition, the literary and philosophical elements had metmusical factors. In the Shiite Bektashi sect, music had become a living organism thatcarries on important signs of past.From this point of view, in The Shiite Bektashi sect, Yunus Emre, Kaygusuz Abdal,Kul Himmet had become an anonymous character. People succeded to reached theidentities of these poets from past to nowadays.When we investigate Pir Sultan Abdal?s poems from this point of view, wedetermine that the melody and literary factors had united under a specific identity.