Preferring a career management system: Japanese versus American
- Tez No: 20690
- Danışmanlar: DOÇ. TÜLAY ŞİMŞEK(BOZKURT)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı; çalışanların,iki farklı yönetim sisteminin (Japon ve Amerikan) değişik yönleri arasında yaptıkları tercihi ölçmemizi ve anlamamız sağlayabilecek bir ölçek geliştirmektir. Her iki yönetim sistemi incelendiğinde, bu iki sistemin, yapısal ve felsefik farklar gösterdiği anlaşılmıştır.Bu farklar beş ana noktada toplanarak özetlendi. Biri demografik, diğeri tercih ölçeği olmak üzere iki anket yardımı ile“demografik değişkenlere göre tercihler”listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study is to develop a scale to measure and understand the employees' preferences between the different aspects of the two different human resource management systems namely the American (Western ) style management and the Japanese style management. After the analysis of the two management systems, it is observed that these two systems have quite different structures and philosophies. These differences were resumed under five main points. Via two questionnaires; one being the demographic and the other testing the perceptual preferences of the subjects between the two systems, a list of perception preferences according to the demographic variables is prepared.