Effect of physical environment on the workers efficiency in industry: workers perspective
  1. Tez No: 20691
  2. Yazar: IYAD KAYYALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANDAN SİNANGİL (KEPİR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı gürültü, aydınlanma, ısı havalandırma ve işyeri koşulları gibi fiziksel ortam özellikleriyle işçilerin verimlilik ve üretkenliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. İşçilerin verimliliği kalitatif ve /veya kantitatif ölçme araçları aracılığıyla ölçülebilir. Bu çalışmada devamsızlık, personel devri ve iş kazaları gibi kalitatif ölçümler kullanılmıştır. ömeklemde üç farklı endüstriyel sektörde çalışan 100 işçi ve 30 alt düzey yönetici (usta, ustabaşı, bölüm şefi gibi) yer almıştır. Çalışanların çoğunluğu ilkokul mezunu olup aşağıdaki sektörlerde görev yapmaktadırlar: Tel ve kablo endüstrisi, bisküvi endüstrisi ve do kuma endüstrisi. Örneklemde bulunan kadın işçi sayısı 17'dir. Fiziksel ortamla ilgili algıların belirlenebilmesi için işçiler ve yöneticilere iki ayrı anket verilmiştir. Anket maddeleri fiziksel ortam özelliklerinin fabrika çalışanlarının verimlilik ve üretkenlikleri üzerindeki etkilerini kapsamaktadır. Çalışmanın önemli bulgularından biri işçilerin %93'ünün gürül tünün olumsuz etkilerini giderebilecek ve dolayısıyla verimliliği etkileyebilecek teknik gereçlerden kulaklıkları kullanmadıklarını ortaya koydu. Gürültünün olumsuz etkilerinin işçilerin % 75 'inde stres yarattığı da bulundu. Ancak gürültü, ısı ve aydınlanmanın verimlilik üzerindeki etkisi yorgunluk, performans problemleri, iletişim etkinliğinin azalması ve psikolojik sorunlar biçiminde de gözlemlendi. İstatistiksel analizler (kikare testi) gürültü, ısı, aydınlanma gibi fiziksel ortam özelliklerinin iş görenlerin verimliliği üzerindeki etkisinin sektörler arasında bir farklılık göstermediğine işaret etti. Bununla birlikte, kablo endüstrisinde çalışan işçilerin diğer sektörlerdekilere oranla olumsuz fiziksel özelliklerden daha fazla etkilendikleri bulundu. İşçiler ve yöneticilerin büyük bölümünün, gürültü, ısı ve bir ölçüde de aydınlanmanın performanslarını ve iletişim etkinliklerini düşürüp stres ve yorgunluklarım artıracağını ifade ettikleri göz önüne alınırsa işteki fiziksel koşulların düzeltilmesinin önemi ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
I I ABSTRACT The purpose of this study is to understand the relationship bet ween physical environment characteristics like noise, illumination, temperature, humidity and work place design, and between efficiency and or productivity of workers. Efficiency of workers can be measured through many quantitative and or qualitative methods. In this study some qualitative measurements as absenteeism, turnover and indus trial accidents were used. The sample of this study consists of 100 workers and 30 supervisors distributed among three different sectors of industry. These sectors are cable industry, biscuit industry and textile industry. Only 17 female workers participated in this study. Most of the supervisors and workers are being graduated from elementary school. Two separate questionnaires were used for supervisors and workers to obtain data in regard to their perspectives about the physical environmental characteristics in which they are employed. The questi ons in both of the questionnaires concentrated on the effects of physi cal environmental characteristic on efficiency and productivity of wor kers in the plant. One of the important findings is that %93 of the workers do not use ear protectors as one of technical devices against harmful effects of noise on hearing as well as efficiency. It is also found that %75 of the workers feel stress during wark due to negative effects of noise. However, the effects of noise, temperature and illumination on effici ency were also observed in the forms of performance problems, in effective communication and psychological problems. Statistical analyses (chisquare Test) showed no significant diffe rences between the degree of effects of physical environment characte ristics like noise, temperature and illumination on the efficiency of workers in all the sectors investigated. Moreover, workers in cable sector were found to be most affected more negatively by the poor physical environmental characteristics.II I Finally, it should be pointed out that most of the workers and su pervisors stated that noise, temperature and to some extent illumina tion would decrease their performance, effectiveness of communication, and increase their stress and fatigue at work. Therefore, preventive measures aimed at improving the physical conditions at work can be suggested.