Babaların babalık rolünü algılamalarıyla kendi ebeveynlerinin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Realationship between fathers' fatherhood role perceptions and their parents' parental attitudes
  1. Tez No: 206901
  2. Yazar: MERAL POYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma; babaların babalık rolünü algılamaları ve babalık rolünü algılayışlarında kendi ebeveynlerinin tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2000 yılı Devlet İstatistik Enstitüsü, Ankara ili Çankaya ve Mamak ilçeleri nüfus bilgileri ve Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü Resmî İlköğretim Okulları ana sınıfları öğrenci sayıları dikkate alınarak evrenden rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 12 ilköğretim okulunun ana sınıfı öğrencilerinin babalarından oluşmaktadır. Çankaya ilçesinden 228 ve Mamak ilçesinden 161 olmak üzere, toplam 389 baba, araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak babaların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla `'Kişisel Bilgi Formu''; babalık rolü algısını ölçmek amacı ile `'Babalık Rolü Algı Ölçeği (BRAÖ)'' ve anne ? baba tutumlarını ölçmek amacıyla ise `'Anne-Baba Tutum Envanteri (ABTE)'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi S.P.S.S.10 Babaların babalık rolü algısında; babaların öğrenim durumları, çalışma durumları, gelirleri, ilk baba olma yaşları, sahip olduğu çocuk sayıları, çocukların cinsiyetleri ve aile yapılarına göre anlamlı farkların olduğu (p0,05). Babanın ebeveyninin ekonomik düzeyi ile demokratik aile yapısı ve koruyucu ? istekçi aile yapısı arasında; babanın ebeveyninin gelir durumu ile ilişkili otoriter aile yapısı, demokratik aile yapısı ve koruyucu ? istekçi aile yapısı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Babanın babasının gelir durumuna göre ise otoriter aile yapısı, demokratik aile yapısı ve koruyucu ? istekçi aile yapısı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu çalışmada babalık rolü algısı arttıkça; otoriter ve koruyucu - istekçi anne ? baba tutumlarının artığı saptanmıştır. Çocuğun yaşamında anne kadar babanın da önemi büyük olduğundan babaların çocuğuna daha fazla kaliteli zaman ayırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relations between fathers? perception of fatherhood role and their parents? parental attitudes? effect on perception of fatherhood role. The sample consisted of 228 fathers from the municipality of Çankaya and 161 fathers from the municipality of Mamak, total of 389 fathers whose children participating 12 state school kindergarden that is determined by random sampling method, Ankara. In the processes of determining sample, years of 2000 State Statistic Institute information, municipality of Çankaya and Mamak demographic information and number of students participating primary state school kindergarden in Ankara were used. As measurement tools, in order to obtain fathers demographic information Personel Information Form, in order to measure perception of fatherhood role ?Fatherhood Role Perception Scale? and in order to measure mather-father attitudes ?Mather-Father Attitude Scale? were used. In the analysis of results S.P.S.S.10 pocket program was used. As a statistical analysis percentages, freequencies, t-test, ANOVA and correlational techniques were used.