Tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kültürünün iş kazalarına etkileri
Effects of occupational health and safety culture on work accidents in the textile industry
- Tez No: 946450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tekstil sektörü, dünyanın en eski ve en büyük endüstrilerinden biri olup, milyonlarca insanı istihdam eden ve küresel ekonomiye önemli katkılarda bulunan bir alandır. Bununla birlikte, tekstil üretim süreci yoğun fiziksel iş gücü, kimyasal maddelerle temas ve mekanik tehlikeler gibi pek çok riski barındırmaktadır. Bu durum, sektörde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunu kritik bir öneme taşımaktadır. Çalışanların güvenliğinin sağlanması, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, yalnızca çalışan refahını artırmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenlik, kalite ve iş gücü verimliliğini de olumlu yönde etkiler. İş kazaları, tekstil sektöründe ciddi bir problem olarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki tekstil işletmelerinde, güvenlik önlemlerinin yeterince benimsenmemesi ve İSG kültürünün zayıf olması, iş kazalarının sıklığını ve şiddetini artırmaktadır. Kazaların önlenmesinde, yalnızca teknik güvenlik tedbirleri değil, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün işletme genelinde güçlü bir şekilde yerleşmesi büyük bir rol oynamaktadır. İSG kültürü, çalışanların iş güvenliğine yönelik algılarını, davranışlarını ve bu konudaki farkındalıklarını şekillendiren bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kültürünün iş kazalarına etkilerini incelemektir. İSG kültürünün yerleşik olduğu işletmelerde, çalışanların iş kazası yaşama olasılıklarının daha düşük olduğu varsayılmaktadır. Bu çerçevede, İSG kültürünün güçlü olduğu işletmelerde iş kazası oranlarının azalacağı, işçilerin güvenlik kurallarına daha fazla uyum göstereceği ve güvenli iş ortamının sağlanacağı hipotezi araştırılacaktır. Bu bağlamda, tekstil sektöründeki iş kazalarının nedenleri, İSG kültürünün iş yerlerinde nasıl geliştirildiği ve bu kültürün iş kazalarını azaltma üzerindeki etkisi ele alınacaktır. Çalışmanın kapsamı, tekstil sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde gerçekleştirilecek anket ve mülakatlar yoluyla veri toplamaya dayanmaktadır. Çalışmada, iş kazalarının önlenmesi açısından İSG kültürünün etkinliği değerlendirilecek ve bu kültürün nasıl güçlendirilebileceğine dair öneriler sunulacaktır. Ancak çalışmanın sınırlılıkları arasında, sektördeki farklı işletme büyüklüklerinin ve coğrafi bölgelerin İSG uygulamaları üzerindeki etkisi gibi faktörler bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez çalışması, tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kültürünün iş kazalarının önlenmesindeki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Güçlü bir İSG kültürünün, iş kazalarını azaltmadaki rolü ve bu kültürün geliştirilmesine yönelik stratejiler, çalışmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile sector is one of the world's oldest and largest industries, employing millions of people and making significant contributions to the global economy. However, the textile production process involves numerous risks, such as intensive physical labor, exposure to chemical substances, and mechanical hazards. This situation brings occupational health and safety (OHS) to the forefront as a critical concern in the sector. Ensuring workers' safety and preventing occupational accidents and diseases not only enhance employee well-being but also positively affect productivity, quality, and labor efficiency. Occupational accidents remain a serious issue in the textile sector. In particular, in textile enterprises located in developing countries, the lack of sufficient adoption of safety measures and weak OHS culture increase the frequency and severity of workplace accidents. Preventing accidents requires not only technical safety measures but also a strong organizational culture of occupational health and safety. OHS culture is a concept that shapes employees' perceptions, behaviors, and awareness regarding workplace safety. The purpose of this study is to examine the impact of occupational health and safety culture on occupational accidents in the textile sector. It is hypothesized that in organizations where OHS culture is well-established, the likelihood of employees experiencing workplace accidents is lower. In this context, it is expected that in organizations with a strong OHS culture, the incidence of workplace accidents will decrease, employees will show greater compliance with safety regulations, and a safe working environment will be ensured. In this regard, the causes of workplace accidents in the textile sector, the development of OHS culture in workplaces, and the effect of this culture on reducing accidents will be discussed. The scope of the study is based on data collection through surveys and interviews conducted in various enterprises within the textile sector. The study will evaluate the effectiveness of OHS culture in preventing workplace accidents and provide recommendations on how to strengthen this culture. However, the limitations of the study include factors such as the impact of different business sizes and geographical regions on OHS practices. In conclusion, this thesis aims to reveal the importance of occupational health and safety culture in preventing workplace accidents in the textile sector. The role of a strong OHS culture in reducing accidents and the strategies for its development constitute the primary focus of the study.