Lise son sınıf öğrencilerinin sosyal değerlere bakışlarının incelenmesi (Hatay Merkez İlçe örneği)
Inspection of the view of high school last class students to the social values (Sample of Hatay Central County)
- Tez No: 206930
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma ile Lise Son Sınıf Öğrencilerinin Sosyal Değerlere Bakışlarıincelenmiştir.Araştırmanın evrenini, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı, HatayMerkez ilçede bulunan liselerin son sınıflarında okuyan öğrencilerden random yollaseçilen 1491 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından geçerlilik vegüvenirliği tespit edilmiş değer ölçekleri kullanılmış, veriler bu yolla elde edilmiştir.Araştırmada, gençlerin mevcut toplumsal değer yapılarını ve toplumumuzdaönemli işlevlere sahip mevcut toplumsal kurumları önemseme durumları ortayakonulmaya çalışılmıştır.Verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Varyans Analizi,Sheffe Testi ve t Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, gençlerin bireysel ve toplumsal değerlere katılımlarınınyüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
View of the high school last class students to the social values is inspected withthis study.Research environment is consist of randomly chosen 1491 students havingeducation in high schools which are located in Hatay central county related toNational Education Ministry Secondary Education General Directorship.In this research, I tried to explore how the Turkish youth pay heed to someexisting social values and institutions which play imporant functions in Turkishsociety.Mathematic averaging, Standard deviation, variation analysis, Sheffe test and tTest are used in analysis of the data.In the end of the this study, it is found out that the participation of youthindividual and social values is high.