Lise öğrencilerinin coğrafya dersine karşı tutumlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of geography lessons attitude of high school students
  1. Tez No: 206931
  2. Yazar: HALİL TEKİNARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lise öğrencilerinin coğrafya dersine karşı tutumlarının değerlendirilmesiamacıyla yapılan bu araştırma genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Ortaöğretim Lise III.sınıf öğrencilerinin coğrafya dersine karşı tutumları, bututumların cinsiyet, alan, algılanan coğrafya başarısı ve öğretmenin algılananyeterliliği ile ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde Millî EğitimMüdürlüğü'ne bağlı 8 adet genel lisede öğrenim gören 300 Lise 3.sınıf öğrencisioluşturmuştur. Okulların belirlenmesinde yansız atama (random) yönteminegidilmiştir. Ölçme aracı olarak 42 soruluk bir anket (Coğrafya Tutum Ölçeği)kullanılmıştır. Anketteki soruların hazırlanmasında coğrafya öğretmenlerinin,üniversite coğrafya öğretim üyelerinin ve eğitim bilimcilerin görüşleri esasalınmıştır. İlk olarak anket, 108 kişilik bir öğrenci grubuna uygulanarak ölçmearacının geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmış ve ölçme aracında gereklidüzeltmeler ve eklemeler yapılmıştır. Daha sonra 300 öğrenciden oluşan asılörnekleme anket uygulanmıştır. Ölçme aracının uygulanmasından sonra, verilerinanaliz edilmesinde frekans (f),yüzde (%) değerleri kullanılıp, t-testi, tek yönlüvaryans analizi (Anova), testi uygulanarak, gerekli değerlendirmeler veyorumlamalar yapılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın örneklemini oluşturan lise 3.sınıf öğrencilerinin genel olarakcoğrafya dersine karşı tutumlarının orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıcaöğrencilerin coğrafya derslerine çalışmaya karşı olumlu tutuma sahip oldukları vecoğrafya ödevlerini yapma konusunda yüksek seviyede olumlu tutuma sahipoldukları tespit edilmiştir. Öğrencilerin coğrafya dersinin faydalarına ilişkin olarakolumlu tutum ve düşünceye sahip oldukları görülmüştür.Öğrencilerin coğrafya dersine karşı tutumlarının öğrenim gördükleri alanagöre farklılaştığı belirlenmiştir. Türkçe-Matematik ve Sosyal alanındaki öğrencilerintutum puanlarının, Fen alanındaki öğrencilerin toplam tutum puanlarından yüksekolduğu görülmüştür.Coğrafya dersine karşı öğrencilerin tutumları, algıladıkları coğrafyabaşarılarına göre farklılık göstermiştir. Öğrencilerin algıladıkları coğrafya başarıseviyeleri arttıkça, coğrafyanın yararlılığına ve coğrafya derslerine yöneliktutumlarının yükseldiği belirlenmiştir.Öğrencilerin coğrafya dersine karşı tutumları, öğretmenlerin algılananyeterliliğine göre farklılık göstermiştir. Öğretmenin algılanan yeterlilik seviyesiiiiarttıkça öğrencilerin coğrafya tutum puanları da artmaktadır. Yani öğrencilercoğrafya öğretmenlerini yeterli buldukları ölçüde, coğrafya dersine karşı olumlututumlar geliştirmektedirler.Öğrenciler açık uçlu sorulara verdikleri cevaplarda özellikle coğrafyaderslerinde ezbere dayalı metotların uygulanmasından ve coğrafyada yetersizmateryal kullanımından yakınmaktadırlar.Coğrafyanın dünyayı algılamada yararlı olduğu konusunda öğrencilerinyüksek seviyede olumlu tutuma sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which is carried out to evaluate the attitudes of the studentstowards geography courses, is fulfilled by using scanning model. The attitudes of thestudents, of 11th grade who have made their study field decisions, towardsgeography courses are researched from the point of the differences due to the sex,chosen study field, perceived success in geography and perceived sufficiency of theteacher in order to determine the relationship between them.The examples and materials of the study were gathered from 300 students of11th grade who study in 8 high schools in Ankara. While choosing the schoolsrandom way was used. A poll that consisted of 42 questions (Geography AttitudeCriterion) was used as an evaluation criterion. While preparing the questions in thepoll we consulted with geography teachers, geography lecturers in universities andeducation scientists. Also, we made use of the former studies in that subject. At first,the poll was applied to a group of 108 students in order to test the accuracy andsecurity of the evaluation criterion and after that, necessary corrections and addingwere done. Then, the poll was applied to the actual group that consisted of 300students. After the application of evaluating criterion, by making use of t-test, onewayvariance analysis (Anova) and Tukey test frequency and percentagedistributions of the answer gathered from students were determined and we tried toget necessary evaluations and interpretations. In relational analysis one-way varianceanalysis and T-test techniques were used.It was determined that the attitudes of the 11th grade students who constitutedthe examples of the study were generally at middle level. Also, it was determinedthat the students had positive attitudes for studying geography and they were at ahigh attitude level to do the homework of that lesson. It was seen that the studentshad positive attitudes towards the advantages of geography courses.It was seen that the attitudes of the students towards geography coursesdifferentiated due to the study fields they had. The attitude points of the studentsvfrom Literature, Mathematics and Social Sciences fields were higher than the pointsof the students from Science fields.The attitudes of the students towards geography courses differentiatedaccording to perceived geography success. As the perceived geography successincrease, it was seen that the positive attitudes towards advantages of geography andgeography courses itself.The attitudes of the students towards geography courses differentiatedaccording to the perceived sufficiency of the teacher. The more the sufficiency levelof the teacher, the higher the attitude points of the students were. That is, the studentsdevelop positive attitudes towards geography courses at the level they think theteacher is sufficient.Students especially complain about the memorization method and insufficientmaterial used in geography courses in the answers that they give in open endedquestions of the poll.It was found that the students have high level positive attitudes towards theidea that geography is useful in perceiving the world.