İlköğretim ikinci kademe fen bilgisi müfredatı ile liselere girişsınavları fen bilgisi sorularının öğrencilerin kişisel bilgileri de dikkate alınarak karşılaştırılması
Comparison of the middle school science curriculum with science questions of high school entrance examinations with consideration ofstudents personal knowledge
- Tez No: 206929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırma, İlköğretim İkinci Kademe Fen Bilgisi Müfredatı ile LiselereGiriş Sınavları fen bilgisi sorularının karşılaştırılması ve öğrencilerin kişiselbilgilerinin Liselere Giriş Sınavları'ndaki başarılarına etkisi olup-olmadığınıbelirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Çankırı ilinde bulunan ilköğretim okullarındaki 8. sınıföğrencileri oluşturmuştur. Örneklemi; Çankırı, il merkezinde, Korgun ve Yapraklıilçelerinde bulunan ilköğretim okullarından gelişigüzel seçilen 120 adet 8. sınıföğrencisi oluşturmuştur.Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgiler Formu'nun ve FenBilgisi Testi'nin örnekleme uygulanması yoluyla elde edilmiştir. Kişisel BilgilerFormu 14 sorudan ve Fen Bilgisi Testi ise 22 sorudan oluşmaktadır. Fen BilgisiTesti'nde öğrencilerden her bir sorunun yorumunun yapılması da istenmiştir.Verilerin analizinde; Kişisel Bilgiler Formu ve Fen Bilgisi Testi'nde yer alansoru ve yorumlarla ilgili olarak frekans ve yüzde hesaplamaları, Fen BilgisiTesti'nden alınan puanların kişisel bilgilerle karşılaştırılması amacıyla t-testi vevaryans analizi hesaplamaları yapılmıştır.Yapılan bu araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:i. Öğrencilerin İlköğretim İkinci Kademe Fen Bilgisi Müfredatı'nıkapsayan sorulardaki başarısı, müfredatı kapsamayan sorulardakibaşarısından daha yüksektir.ii. İl merkezinde öğrenim gören öğrencilerin Fen Bilgisi Testi'ndekibaşarısı, ilçelerde öğrenim gören öğrencilerin başarısından dahayüksek olduğu tespit edilmiştir.iiiii. Öğrencilerin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumlarının LiselereGiriş Sınavları'ndaki başarılarına etkisinin olduğu görülmüştür.iv. Öğrencilerin fen bilgisi dersine duydukları ilginin ve kendilerine olangüvenlerinin Fen Bilgisi Testi'ndeki başarılarına olumlu etkilerininolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the middle school science curriculumwith the science questions of high school entrance examinations and to determinewhether students? personel knowledge has an effect on their success in thoseexaminations.The population of the inquiry was the 8th grade students in Çankırı. Thesample consisted of 120 8th grade students who were randomly chosen from threedistricts: Çankırı city center, Yapraklı and Korgun.The data were obtained by administering the Personel Information Form andthe Science Test prepared by the researcher. The Personel Information form consistsof 14 questions, whereas the Science Test consists of 22 questions. Students werealso required to provide extensive responses to each question in the Science Test.In the analysis of data, frequencies and percantages were calculatied forquestions and their comments in the Personal Information Form and Science Test. ttestand variance analysis were done for the purpose of comparing the scores fromScience Test with those from Personel Information Forms.The following results are attaired in this research:i) Students? success in the questions that are covered in middle schoolscience curriculum were greater than those which were not covered inthe curriculum.ii) It is determined that student achievement rate for schools in the citycenter in the Science Test is greater than those who live in smalltowns.iviii) It is obserned that students? socio-cultural and socio-economic statuesare highly effecting their success in high school entranceexaminations.iv) It is also determined that the interest students have for science andtheirself confidence contributed positivety to their success in ScienceTest.