Malatya il merkezinde görev yapan okulöncesi öğretmenlerinin yoğurma maddelerini kullanma durumlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of pre-school teachers views related to the use of moldable materials in centrum of Malatya
  1. Tez No: 206938
  2. Yazar: GÜLSEREN SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma öğretmenlerin yoğurma maddelerinin kullanımına ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin konuya ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla üç bölümden oluşan anket formu hazırlanmıştır. Birinci bölümde öğretmenlere ilişkin kişisel bilgileri elde etmek için hazırlanan sorular, ikinci bölümde öğretmenlerin yoğurma maddelerini kullanımına ilişkin sorular, üçüncü bölümde ise öğretmenlerin yoğurma maddelerinin kullanımına ilişkin kişisel görüşlerini değerlendirmeye yönelik sorular yer almıştır. Anket formu, Malatya il merkezindeki anasınıfları ve anaokullarında 2005?2006 eğitim-öğretim yılında görev yapan 127 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is planned to estimate the teachers? views about the use of moldable materials. A ternary survey sheet was used to determine the pre-school teachers? ideas related to the objective. The first section is formed by the questions in order to get personal information about teachers, the questions in the second section are evaluation oriented about the knowledge of the teachers related to the use of moldable materials, and the questions in the third section were oriented about the personal ideas of teachers corresponding to the use of moldable materials. Survey sheet was applied to the 127 pre-school teachers working at the kindergartens and pre-schools in 2005-2006 education year in centrum of Malatya. The data derived from the survey was evaluated by one-way analysis of variance (ANOVA) and t-test.