Ankara Aslanhane - Ağaçayak camilerinin ahşap süsleme özellikleri
- Tez No: 206939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türklerde Süsleme sanatları insan ve doğa sevgisiyle birlikte kültürel birikimlerin sonucunda gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Yüzyıllardır insanoğlunun süsleme amaçlı kullandığı süsleme sanatları alanlarından biri de ahşap işçiliğidir. Türk dünyası içerisinde ahşap süsleme, zengin örnekler vermekte, en üst noktaya ise Anadolu Selçuklular döneminde ulaşmaktadır. Türk ahşap sanatının günümüze ulaşan başarılı örneklerinden olan Ankara Aslanhane ve Ağaçayak Camii ahşap süslemeleri de dönemin özelliklerini yansıtmaktadır. Bu çalışma, Anadolu Selçuklu dönemi Türk Süsleme Sanatlarından, ahşap sanatı özelliklerini taşıyan bu iki camideki ahşap işçiliğinin çizim ve fotoğraflarla belgelendirilmesi amacıyla yapılmıştır. İncelenen ahşap eserlerdeki süslemelerin zaman ve kullanılan malzemeye bağlı olarak, değişikliklere uğraması daha sonra yapılacak araştırmalara kaynak olması amacı ile bu araştırmada problem olarak ele alınmıştır. Tez araştırmamızda betimsel çalışma yöntemi izlenmiştir. Kaynak taraması, yapıların bugünkü durumlarına ait malzeme, teknikler, süslemelerinde yer alan desen ve motif özellikleri ve kompozisyon çeşitlerini içeren tabloların oluşturulması, fotoğraf çekimleri, gözlem formları, aynı döneme ait başka yapılarla kısaca karşılaştırmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda; zamana bağlı olarak, ahşabın renginde açılmalar ve solmalar gözlendiği, bakım ve onarımının yapılmamasının kırılma ve çatlamalara sebep olduğu, motif ve kompozisyon özelliklerinin zarar gördüğü, aynı kalıpların kullanılması yüzünden benzer motiflerin oluşturulduğu gibi bulgular belirlenmiştir. Genel olarak, iki yapıda da ahşap malzeme ustaca kullanılmış, malzemenin kullanımı, kompozisyon anlayışları ait oldukları dönemleri yansıtmıştır. Yapılan ahşap süsleme özellikleri orijinalliklerini korumakla birlikte, bir kısmı ise günümüze kadar ne yazık ki ulaşamamıştır. Ankara Aslanhane camii tavanında bulunan Rumi motiflerinde ve kirişlerde nemin etkisiyle oluşan çatlamalar ve kırılmaların kompozisyon bütünlüğünün bozulmasına, yanlış kullanılan ısıtma sisteminin ahşabın kabarmasına, özellikle geometrik motiflerin ayrılmasına neden olduğu tespit edilmiş bu nedenle kültür mirasımız olan bu eserlerin düzenli aralıklarla denetlenmesine, doğru tesisat ve kullanım sistemlerinin oluşturulmasına, eserlerin gelecek kuşaklara aktarılması açısından gereken önemim verilmesine dikkat edilmelidir. Tarihi ve süsleme unsurları açısından önemli olan Ankara Aslanhane ve Ağaçayak camilerinde denetimlerin titizlikle ve bilimsel metotlara uygun yapılması, yapıya zarar verecek her türlü müdahaleden kaçınılması ve ihtiyaç halinde uzmanlarca onarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Adorn art in Turks together with human and nature affection. As a result of caltural collections have reached today by improving. In many entries, human beings have used wooden woork as a embellisment purpose. The wood in Turkish world gives very rich samples as a adorn purpose, reaches the to point in Anatolian Selçuklu period. Ankara Aslanhane and Ağaçayak mosque which is most successfully sample of the Turkısh wood art reached today, reflects the properties of the period with wood embellisments. This study, has been done for the certification purpose of wood work in both mosques that carry wood art by drawing and pictures. The motif and composition properties in wood work have changed releted with time and used matter this is taken as a problem in the study for next research. In this is research; with source scanning the used matter belong to today state of building, properties of motif and design take place in adorn, techniques, formations of tableau which has diversity of composition, taking photograph observation forms, establisment of another building in same period and with comparetion descriptive method fallowed. As a result of this; the lightening and paling of wood colour has observed releted with time, lock of repair and care cause refracting and fracture, motif and composition properties are hormfulled, because of usage of same forms, similar motifs have been accured. In general; at both buildings, wood matter has been used art fully, usage of matter, composition understanding reflects belonging periods, constructed wood embellisment properties have saved their originallity but some of them haven?t reached today. Due to moisture refracting and fructure of the motif on the ceiling in building and at bowstring, have caused to change of entirely composition wrong used heating system has caused to swelling of wood. It is determined the seperation, of geometrıc motifs so it is necassory to control with regularly intervals formation of right equipment and usage systems are noticed, it is noticed the importance of the movement a work of art to the next generations. Historical and adorn comparent in Ankara Aslanhane and Ağaçayak Mosque is very important so it is necassory to control with particularly. Also it is cotrolled with scientific methods. İt is necassory to avoid any harmfull interperence to building