İlköğretim öğrencilerine farklı yöntemlerle verilen tüketici eğitiminin etkisinin belirlenmesi
Determination of efficiency of consumer education with different methods for elementary students
  1. Tez No: 206937
  2. Yazar: GÜRCÜ GÜL PINARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada ilköğretim 6.sınıfta okuyan öğrencilere farklı yöntemlerle verilen tüketici eğitiminin öğrencilerin doğru tüketim bilgi ve alışkanlıklarına etkisini saptamak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini ilköğretim 6.sınıf öğrencileri, örneklemini ise, Ankara İli Altındağ İlçesi Halim Şaşmaz İlköğretim Okulu'na devam eden 6-B ve 6-E sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, öğrencilerin bilgi düzeylerini tespit etmek için eğitimden önce kullanılan ?bilgi ve tutum ölçeği anketi formu? kullanılmıştır. Aynı form eğitim sırasında ve sonrasında da gruplara uygulanarak eğitimin etkisi ve kalıcılığına etkisi belirlenmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the effect of consumer education with different methods for 6th grade students on proper consuming knowledge and habits in this study. The scope of the study is 6th grade students of elementary and the sample of the study is composed students of 6-B and 6-E classes of Halim Şaşmaz Elementary, in Altindag town, Ankara. Under the scope of the study the ?knowledge and attitude questionnaire? was utilized that is used to ascertain the knowledge levels of students. The same questionnaire was applied to the sample during and after the educations in order to determine the effect and the permanence of the educations.