Sosyal bilgiler öğretiminde bütünsel beyin yaklaşımı ile modellendirilmiş etkinliklerin akademik başarı ve tutumlar üzerine etkisi
The effect of whole brain approach based activities on student academic achievement and attitudes in social studies teaching
  1. Tez No: 206940
  2. Yazar: HALİL TOKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalısmanın amacı, Bütünsel Beyin Yaklasımının ilkögretim 7. sınıf ögrencilerinin Sosyal Bilgiler dersindeki basarı ve Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini arastırmaktır. Arastırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıstır. Arastırma 2006-2007 egitim-ögretim yılında, iki deney ve iki kontrol grubu ile yapılmıstır. Bu çalısmada deney grubu I'de 28, deney grubu II'de ise 29 olmak üzere toplam deney grubunda (I+II) 57 ögrenci yer alırken; kontrol grubu I'de 30, kontrol grubu II'de ise 29 olmak üzere toplam kontrol grubunda (I+II) 59 ilkögretim 7. sınıf ögrencisi katılmıstır. Arastırmanın uygulaması Sosyal Bilgiler Dersindeki ?Yurdumuzun Komsuları ve Türk Dünyası? konusunun ögretiminde gerçeklesmistir. Deney grubundaki ögrencilere bütünsel beyin yaklasımıyla, kontrol grubundaki ögrencilere ise geleneksel ögretim yöntemleri ile ögretim yapılmıstır. Arastırma haftada 3 saat olmak üzere 24 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçeklestirilmistir. Ögrencilere program öncesinde ve sonrasında Sosyal Bilgiler tutum ölçegi ve basarı testi öntest-sontest olarak uygulanmıstır. Verilerin analizi için t-testi ve çift yönlü varyans analizi uygulanmıstır. Uygulama süreci sonucunda deney grubu ögrencilerine görüsme formu dagıtılmıstır. Arastırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) ve ITEMAN (Item and Test Analysis program) programları ile analiz edilmistir. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar sunlardır; 1.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of the whole brain approach on achievement and attitudes in 7th grade students? social studies. The pre/post-test control group research model was used in this study. The research was conducted with two experimental groups and two control groups in 2006-2007 academic years. Totally 57 seventh grade students experimental group, 28 in experimental group I, 29 in experimental group II and totally 59 seventh grade students control group, 30 in control group I, 29 in control group II participated in this research. The study was conducted during the unite, namely ?Neighbouring Countries of Turkey and The World of Turks? in the social studies course. In the experimental group, students were taught according to the whole brain approach, while in control group students were taught according to the traditional methods. All groups were taught hours per week, twenty four hours in total. The social studies attitude scale and a achievement test were administered to the students as both pre and post-tests before and after the unit. In the data analysis t-test, and both ways analysis of variance (repeated measures) were used. At the end of intervention, an interview session was done students in the experimental group. The data were analysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) and ITEMAN (Item and Test Analysis program) software programs.