Fen-teknoloji ve biyoloji öğretmen adayları için biyoteknoloji eğitiminin deneysel planlanması
Experimental planning of biotechnology training for trainee science-technology and trainee biology teachers
- Tez No: 206943
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Eğitim ve Öğretim, Bioengineering, Biotechnology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmada, biyoteknoloji egitiminin deneysel olarak planlanmasının fen-teknoloji ve biyoloji ögretmen adaylarının basarı ve tutumları üzerine etkileri incelenmistir. Arastırmanın örneklemini, ?Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi lkögretim Bölümü Fen Bilgisi Anabilim Dalı III. Sınıf?ta ögrenim gören 36 ögrenci ile ?Ortaögretim Fen ve Matematik Alanları Bölümü Biyoloji Anabilim Dalı IV. Sınıf?ta ögrenim gören 36 ögrenci olusturmustur. Çalısmada yarı deneysel tek grup ön test- son test modeli kullanılmıstır. Arastırma üç asamalı olarak yürütülmüstür. lk asamada deneysel islem öncesi rastgele seçilmis üç ögrenci ile ön görüsme yapılmıs ve basarı ön testi ile tutum ön testi uygulanmıstır. kinci asamada, deneysel islem sonrası son görüsme yapılmıs olup, basarı son testi, tutum son testi ve degerlendirme anketi uygulanmıstır. Deneysel islemin bitiminden iki ay sonra ögrencilere basarı kalıcılık testi uygulanmıstır. Arastırmadan elde edilen veriler SPSS ve ITEMAN programları ile analiz edilmistir. Arastırmanın varsayımlarını test etmek için veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar bagımlı ve bagımsız gruplar için t testi, frekans ve yüzde analizleri kullanılarak degerlendirilmistir. Yapılan analizlere göre; laboratuvar destekli biyoteknoloji egitiminin ögrencilerin basarı düzeylerini arttırdıgı ve biyoteknolojiye karsı tutumlarını gelistirdigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was observed that the effects of laboratory based teaching approach on trainee science-technology and biology teachers? achievement and attitutude. Examples of this study were 36 students at Gazi University Faculty of Gazi Education Department of Science Education and 30 students at Department of Biology Education. It was used model of semi-experimental pre-test and post-test one group in this study. Practice was carry out three phase. Firstly, it was conversed with three students who chosen randomly and applied pre-achivement test and pre-attitude test before experimental procedure. Secondly, three students were conversed again and applied postachievement test, post-attitude test and assessment survey after experimental procedure. Lastly, approximately two months later of ending practice, the following achivement test was practiced to students. Data obtained were analysed by SPSS and ITEMAN programs. By being practiced for dependent and independent groups ?t? test, frequency, percent analysis quantitative informations were evaluated.