Fen bilgisi öğretmen adaylarının fen ve teknoloji bilgilerini günlük hayatla ilişkilendirme düzeylerinin araştırılması
The research of the science teacher candidates' levels of associating knowledge the science and technology with everyday life
  1. Tez No: 485979
  2. Yazar: HABİBE TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının fen ve teknoloji bilgilerini günlük hayatla ilişkilendirme düzeylerinin araştırılması ve bu konudaki görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, nicel bölümde Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 1, 2, 3 ve 4. sınıf, toplam 245 fen bilgisi öğretmen adayı; nitel kısımda ise nicel kısma katılan 7 fen bilgisi öğretmen adayıdır. Nicel boyutta tarama modeli, nitel boyutta durum çalışması kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Balkan Kıyıcı tarafından geliştirilen“Günlük Yaşamda Fen ve Teknoloji Kullanım Anketi”nin bazı bölümleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 13.0 programında; ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, t testi ve varyans analizi hesaplanmıştır. Fen bilgisi öğretmen adayları ile fen ve teknoloji bilgilerini günlük hayatla ilişkilendirmeleri hakkında görüşlerini öğrenmek için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmen adaylarının fen ve teknoloji bilgilerini günlük hayatla yeterli düzeyde ilişkilendiremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Fen ve teknoloji bilgilerini günlük hayatla ilişkilendirme düzeyleri cinsiyet, üniversiteye gelmeden önce yaşadıkları coğrafi bölge, üniversiteye gelmeden önce yaşadıkları yerleşim yeri ve aile gelir durumuna göre istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken; bulundukları sınıfa göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Fen bilgisi dersi alanlarına göre, günlük hayatla bilgileri ilişkilendirme düzeyinde; fizik bilgileri ilk sırada yer alırken kimya bilgileri ikinci sırada, biyoloji bilgileri ise son sırada yer almıştır. Öğretmen adaylarıyla yapılan görüşmelerde ise; fen ve teknoloji eğitiminin günlük hayattaki en önemli rolünün bilgilerin günlük hayatla ilişkilendirilerek hayatı kolaylaştırması olduğu, üniversitede edinilen bilgilerin teoride kaldığı ve günlük yaşamda fen ve teknoloji bilgileriyle yeterince ilişki kurmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the science teacher candidates' levels of associating their knowledge about science and technology with everyday life and to evaluate their views related to this. Mixed method was used in this study. In the quantitative part, the sample of the study is 245 undergraduate students from 1st, 2nd, 3rd and 4th grade of Science Education Department at a state university in Ankara. In the qualitative part, the sample comprises 7 prospective science teachers attending the quantitative part. The survey model have been used in the quantitative part and case study have been used in the qualitative part. In collection of data, some parts of 'Science and Technology Use in the Daily Life' developed by Balkan Kıyıcı (2008) have been utilized. In the analysis of data; mean, standart deviation, frequency, percentage, t-test and one-way variance analysis have been computed in SPSS 13.0. In order to determine science teacher candidates' views on associating their science informations with everyday life, semi-structured interviews with the candidates have been conducted and the method of content analysis has been employed when analyzing the data obtained. In the study, it has been revealed that the prospective teachers cannot associate their knowledge with everyday life sufficiently. While no statistically significant differences were noted in the levels of associating knowledge the science and technology in everyday life with respect to sex, the geographical region and city they live in before arriving at the university and the income level of the family, significant differences was noted with respect to the students' grade. According to the fields of science course, at the level associating informations with daily life; while physics information ranked first, chemistry information ranked second and biology information ranked last. Besides, interviews with the prospective teachers have shown that the most important role of science education is to facilitate the life by associating informations with daily life and the informations gained in university are in theory and they do not associate their informations about science and technology with daily life events sufficiently. Depending on the results of the study, some advices have been given.