Sosyal bilgiler dersinde 'Türkiye'nin doğal kaynakları' konusunun coğrafi bilgi sistemleri ile öğretiminin öğrencilerin tutum ve başarısına etkisi
The Effects on student attitude and achievement to teaching of geographic information systems supported subject of Turkey?s natural resources? in social studies courses
  1. Tez No: 206948
  2. Yazar: NİHAL BALOĞLU UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf Sosyal Bilgiler Öğretim Programında yer alan Türkiye'nin Doğal Kaynakları konusunun öğretiminde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin öğrencilerin akademik başarı düzeylerine etkisini ve öğrencilerin bu teknolojiye yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırma, 2006-2007 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Ankara ilindeki bir ilköğretim okulunun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 40 (20 deney, 20 kontrol) öğrenci ile, deneysel yöntem kapsamında öntestsontest kontrol gruplu desene dayalı olarak yürütülmüştür. Elde edilen öntest ve sontest verilerinin çözümlenmesinde ilişkisiz t-testi ve ANOVA istatistiksel analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye'nin Doğal Kaynakları konusunun öğretiminde ArcView 9.2 yazılımı kullanılarak etkileşimli haritalar geliştirilmiştir. Bu teknolojinin ders ortamında uygulanmasından elde edilen bulgulara dayalı olarak, CBS tabanlı haritaların Türkiye'nin Doğal Kaynakları konusunun öğretiminde başarıyı yükselten bir etkiye sahip olduğu ve öğrencilerin CBS teknolojisine yönelik olumlu bir tutum geliştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma; Coğrafi Bilgi Sistemlerinin eğitim ortamında yaygınlaştırılması için araştırmacılara ve öğretmenlere yönelik öneriler belirtilerek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of Geographic Information Systems (GIS) on the students at 6th grade in Social Studies teaching which is related to the subject of Turkey?s Natural Resources and to determine students? attitude towards GIS technology. Research was implemented in 2006-2007 fall semester in Ankara in a primary school for the 6th grade total 40 (20 experimental, 20 control) students based on pretest-posttest control group design in the experimental method. The obtained data of pretest-posttest were analyzed by ttest and ANOVA. In this study, interactive maps which is related to the Natural Resource of Turkey?s subject was developed by using ?ArcView 9.2? software. The results revealed that implementing GIS based maps increased students? achievement related to Natural Resources of Turkey?s subject and students? attitude is positive towards GIS technology. The study was concluded in giving clarifying suggestions to the teachers and researcher who will use GIS technology in a more effective way.