Resim-iş öğretmeni yetiştirmede yaratıcı drama yönteminin grafik tasarımı derslerinde kullanılmasının erişi,tutum ve kalıcılığa etkisi (Selçuk Üniversitesi örneği)
The effect of using creative drama in graphical design lesson on the achievement, attitude, continuance and aplication while educating art-work teacher (example of Selcuk Universty)
  1. Tez No: 206947
  2. Yazar: UĞUR ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Education and Training, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu araştırmanın amacı, resim-iş öğretmeni yetiştirmede yaratıcı drama yönteminin grafik tasarımı derslerinde kullanılmasının erişi, tutum, kalıcılık ve uygulama boyutuna etkisi ile deney grubundaki öğrencilerin uygulanan öğretim yöntemine ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Araştırma, 2006-2007 öğretim yılı güz döneminde Konya ili Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi A.B.D. öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Rastgele seçim (Random) yoluyla oluşturulan örneklem gruplarından 2-B sınıfı (26) kontrol grubu, 2-C sınıfı (29) ise deney grubu olarak atanmıştır. Araştırmada hem nicel, hem nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmış ve deneysel desen yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada veriler; erişi testi (öntest-sontest), tutum ölçeği, öğrenci tasarım ürünleri değerlendirme formu ve görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan gruplara, erişi testi ve tutum ölçeği olarak deneysel işlem öncesi öntest ve işlem sonrası sontest uygulanırken 8 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde ortalamalar arasındaki farkları saptamak için parametrik olmayan analiz türlerinden Mann Whitney U Test kullanılırken, kontrol ve deney gruplarının erişi testi ve tutum puanlarının öntest- sontest puanları arasında anlamlı farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla Wilcoxon İşaretli-Sıralar Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, grafik tasarımı dersinde yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu arasında erişi, kalıcılık, tutum ve uygulama puanları bakımından deney grubu lehine genelde anlamlı bir fark vardır. Bunun yanında deney grubundaki öğrenciler, grafik tasarımı dersinde uygulanan öğretime yönelik olarak, grafik tasarımı dersinde yaratıcı drama etkinliklerinin bilgi, beceri, ve yaratıcılık konusunda başarılarını olumlu etkilediği, demokratik bir ortamda aktif bir şekilde ders işlemekten hoşlandıkları görüşündedirler. Yine araştırmada elde edilen bulgular çerçevesinde, grafik tasarımı dersinin, yaratıcı drama etkinlikleri kapsamında öğretiminin yapılmasına ve yapılacak yeni araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of using creative drama method in graphical design lesson on the achievement, attitude, continuance and application while educating art-work teacher as well as the opinions of students in experimental group about this applied education method. This research was carried out on students of Selcuk University Fine Arts Education Department, Art Education M.S.B in Konya in fall semester of 2006-2007 education year. Class 2-B (26) was selected as a control group whereas Class 2-C (29) was selected as experiment group which were formed by random sampling method. Both quantitative and qualitative data collection methods were applied in this research and pretest-final, test control-group design among experimental design methods was used. The data of the research were obtained by achievement test (pretest-final test), attitude scale, evaluation form for design products of students and interview form. Pretest and final test were applied on the groups of the research before experimental procedure as achievement test and attitude scale and continuance test was applied after 8 weeks. In order to determine the differences between the averages in the analysis of collected quantitative data, Mann Whitney U Test was used which is one of non-parametric analysis types whereas Wilcoxon Marked-Rows Test was used in order to determine whether there was a significant difference between pretest and final test points of achievement test and attitude scale in control and experiment groups. As a result of this research, there was generally a significant difference in graphical design lecture between experiment group who was applied creative drama method and control group who was applied traditional education in favor of experiment group in point of achievement, attitude, continuance and application points. In addition to this, the students in experiment group thought about the education applied in graphical design lecture that creative drama activities in graphical design lecture have positively affected their success in the subjects of information, skill and creativeness and they liked having lectures actively in a democratic medium. Furthermore, according to the findings, the education of graphical design lecture was thought to be made within the scope of creative drama activities and suggestions were given about new researches that will be made.