Kavram analizi stratejisinin öğrencilerin kavram öğrenme başarısı ve hayat bilgisi dersine ilişkin tutumlarına etkisi
The Effect of concept analysis strategy on students achievement in learning concept and their attitude towards life studies
  1. Tez No: 206949
  2. Yazar: HAKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİYE AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmada, Kavram Analizi Stratejisinin İlköğretim Üçüncü Sınıf Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerin kavram öğrenme başarısı ve derse ilişkin tutumlarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla üç hipotezin doğruluğu test edilmeye çalışılmıştır. Bu hipotezler; ?1. Kavram Analizi Stratejisi'ne göre öğretim yapılan öğrenciler ile Kavram Analizi Stratejisine göre öğretim yapılmayan öğrencilerin Kavram Başarı Testi ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farklılık vardır. 2. Öğrencilerin Hayat Bilgisi dersine ilişkin tutumları, Kavram Analizi Stratejisine göre yapılan öğretime bağlı olarak farklılık gösterir. 3. Kavram Analizi Stratejisine göre öğretim yapılan öğrenciler ile Kavram Analizi Stratejisine göre öğretim yapılmayan öğrencilerin kavramları anlama düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır.?şeklinde kurulmuştur. Hipotezlerin doğruluğunu belirleyebilmek amacıyla öntest-sontest deney kontrol gruplu deneysel bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla İlköğretim üçüncü sınıf Hayat Bilgisi dersi Dün, Bugün ve Yarın teması boyunca devam eden bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada Kavram Analizi Stratejisine uygun olarak geliştirilen etkinliklere dayalı bir öğretim süreci izlenmiştir. Kavram Analizi Stratejisine uygun olarak geliştirilen etkinlikler, kavramları öğrencilere somut bir şekilde göz önüne sergilemeyi amaçlamıştır. Etkinliklerde izlenen basamaklarda; ?Kavram adı, Kavram tanımı, Kavramın belirleyici özellikleri, Kavramın belirleyici olmayan özellikleri, En iyi örnek, Diğer kavram örnekleri ve Örnek olmayan örneklerin sunulması? şeklinde bir sıra takip edilmiştir. Öğrencilerin kavram başarı düzeyleri araştırmacı tarafından geliştirilen ve yirmi iki sorudan oluşan başarı testi ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen başarı testi araştırma öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına uygulanmış ve aralarındaki farklar tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin kavramları anlama düzeylerini belirlemek için Kavram Anlama Formu uygulanmıştır. Kavram Anlama Formu'nda öğrencilerin kavramları kendi cümleleri ile açık uçlu şekilde cevaplandırmaları istenmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilerin Hayat Bilgisi dersine ilişkin tutumlarını belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen Hayat Bilgisi Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinden elde edilen veriler ışığında üç hipotezin doğruluğu kabul edilmiştir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak Kavram Analizi Stratejisinin öğrencilerin kavram öğrenme başarı ve anlama düzeylerinde etkili bir strateji olduğu belirlenirken Hayat Bilgisi dersinde de öğrencilerin tutumlarını olumlu yönde etkilediği de belirlenmiştir. Ayrıca yapılan bu çalışmada özellikle Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinde kavram öğretiminde kullanılabilecek önemli strateji, yöntem, teknik ve materyallere yer verilerek uygulama örnekleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is tried to define the effect of Concept Analysis Strategy at Third Grade Primary School Life Studies Lessons on students achievement in learning concepts and their attitude towards the lesson. The truth of three hypothesis are tested with this aim. These hypothesis are put forward as; ?1. The Concept Achievement Test scores of students educated according to Concept Analysis Strategy and the test scores of the students who are not educated according to Concept Analysis Strategy point out an significant difference in the pre-test and post test. 2. Students attitude towards Life Studies Lessons, point out difference according to the education given with Concept Analysis Strategy. 3. There is a significant difference in the levels of understanding concepts between students educated according to Concept Analysis Strategy and students who are not educated according to Concept Analysis Strategy .? to define the truthness of the hypothesis? an experimental study is done with pre-test and post test experiment-control groups. Therefore a practice going on with the themes Yesterday, Today and Tomorrow is applicated to the Third Grade Primary School Life Studies Lessons. In practice an education process is followed which is relying on activities developed according to Concept Analysis Strategy. Activities developed according to Concept Analysis Strategy has aimed to give the students a clear perceptible picture of the concepts. The steps followed in the activities are in the following order ; ?Concept Name, Concept Definition, The Concept?s Criterial Attributes, The Concept?s Noncriterial, The Best example, Other Concept Examples and Concept Nonexamples.? Students? concept achievement levels are evaluated with an achievement test consisting of twenty-two questions prepared by the researcher. The developed achievement test has been applicated to experiment and control groups before and after the research and the differences between them are confirmed. In addition, to evaluate the students? concepts learning levels, a concept knowledge form is applied. The students are asked to use their own sentences and answer with open end for the concepts given in the concept knowledge form. Before and after the practice, a Life Studies Attitude Evaluation prepared by the researcher is applied to the students? to define their attitudes towards Life Studies Lessons. At the end of the research, according to the data from the experiment and control groups, the truth of the three hypothesis are admitted. According to the data of the research it has been detected that the Concept Analysis Strategy is an effective strategy on the student?s concept learning achievement and understanding levels, it has also positive effects on the students? attitudes towards Life Studies Lessons. In addition, with this research evaluation examples with important strategy, methods, techniques and materials especially useful for concept teaching in Life Studies and Social Studies lessons are given.