Hazır giyim ürünlerini satın almada müşterilerin mağaza vitrinlerinden etkilenme durumları
The effect of shopwindows on customers while buying ready-made clothing products
- Tez No: 206953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde hızla gelişen ulusal ve uluslararası rekabet, hazır giyim mağazalarının da pazarda tutunabilmelerini tehdit eder boyuta gelmiştir. Bu nedenle mağazalar pazarlama faaliyetlerinde birbirleriyle yarışmakta, müşteriyi mağazaya çekmek için vitrin tasarımına çok önem vermektedirler. Vitrinler artık mağazaların satış başarısında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma, hazır giyim sektöründe yer alan mağazaların var oldukları pazarda yerlerini koruyabilmek için vitrin tasarımında önem verdikleri unsurları, bu unsurlardan hangilerinin satışlarında olumlu etkisi olduğunu tespit etmek ve bu mağazaların müşterilerinin de mağaza vitrinlerinden etkilenme durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel (survey) araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın hazırlanmasında pazarlama ve tutundurma kavramları, mağaza düzenlemesi, müşteri davranışları ve vitrin tasarımı hakkında ayrıntılı bir şekilde kaynak taraması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin üç büyük metropolünde yani Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde faaliyet gösteren hazır giyim mağazaları ve bu mağazaların müşterileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; evrenden basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 79 mağazanın 506 müşterisi oluşturmaktadır. Vitrinlerin mağazalar açısından önemini anlayabilmek için sonuçlar değerlendirildiğinde etkili bir vitrin tasarımının satışlarda çok önemli olduğu tespit edilmiştir. Mağazaların vitrin tasarımında bütün özelliklerin kullanımına önem verdikleri ancak özel ışıklandırma ve promosyonları belirtmeyi daha önemli buldukları tespit edilmiştir. Vitrinlerin müşteriler açısından önemini anlayabilmek için sonuçlar değerlendirildiğinde müşterilerin vitrinlerdeki mankenler ve süsleme objeleri hariç diğer özelliklerden etkilendikleri tespit edilmiştir. Ayrıca yeni sezonlarda vitrinlerden daha fazla etkilendikleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda giyim mağazalarının vitrin tasarımlarına daha fazla önem vermeleri, satışa sundukalrı öncelikli ürün grubuna göre vitrin tasarımını yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays; rapidly growing national and intrnational competition have become a threat to the ready made clothing shops. For this reason, ready made clothing shops are competing with each other, and giving great importance to shopwindows to attract the customer?s interest to the shops. Shopwindows have a great effect at the success of sales now. This research has been prepared to determine the important criterias at the design of shopwindows and to determine the positive effects of these criterias at the sales. Moreover, this research has also been prepared to determine the effects of the shopwindows on customers. Survey method has been used at this research and detailed investigations about marketing, shop design, customer behaviour and shopwindow design have been done. This research has been done in ready made clothing shops that is activating in the three big metropols in Turkey; i.e. Ankara, İstanbul, İzmir. 79 shops and 506 customers shopping in these shops are got the stage of determining the research specimen. When the results have been evaluated to understand the importance of shopwindows for shops, It has been seen that an effective shopwindow design is very important for the sales of shops. It has also been seen that shops give importance to every shopwindow design criteria especially for special lightning and showing campaigns. When the results have been evaluated to understand the importance of shopwindows for customers, It has been seen that customers are affected by all shopwindow features except mannequins and decoration objects. It has also been seen that customers are affected more from shopwindows at new seasons. It is suggested for the shops that they should give importance to their shopwindow design. And they should design their shopwindows according to the products they selling more.