Meslek yüksek okullarının büro yönetimi ve sekreterlik bölümü eğitim etkinliklerinin toplam kalite yönetimi açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of education activities in high schools? office management and secretarial departments in the base of total quality manegement
- Tez No: 206952
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmada Meslek Yüksekokullarının Büro Yönetimi ve Sekreterlik programında görev yapan öğretim elemanlarının görüşlerine göre, meslek Yüksekokullarının Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünün Eğitim Etkinlikleri Toplam Kalite Yönetimi Açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2006 ? 2007 öğretim yılı Meslek Yüksek Okullarının Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünün öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılamadığı için, çalışmanın örneklemi 74 öğretim elemanı olarak alınmıştır. Anket ile elde edilen bilgiler belirtke tablosu şeklinde verilmiş, öğretim elemanlarının demografik bilgileri frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Öğretim elemanlarının görüşleri arasında fark olup olmadığı varyans analizi, t testi ve çapraz tablolar ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi %0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda; Meslek Yüksek okullarının Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünde görev yapan öğretim elemanlarının çoğunluğunu erkeklerin (%60) ve öğretim görevlisi unvanına sahip öğretim elemanlarının (%77.0) oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının yaş aralığı 30-40 (%48.6) olduğu ve çalışma sürelerinin 16 yıl ve daha yukarı (%27.0) olduğu gözlenmiştir. Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümleri bulunan Meslek Yüksek Okullarında TKY uygulamaları gelişmeye başlamıştır. Öğretim elemanlarının okulun, bölümün misyon ve vizyonuna inandıkları ve okul yönetiminin iç ve dış müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda faaliyetlerini yürüttüğü belirlenmiştir. Okuldaki tüm paydaşların rol ve sorumluluklarının açık bir biçimde ortaya konduğu ve Kalite Koordinasyon Kurulunca faaliyetlerini gerçekleştirdikleri gözlenmiştir. Bölümün de faaliyetlerini bu yönde sürdürüp okulun misyonu ve vizyonunu gerçekleştirmeye çalıştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the education activities in high schools office management and secretarial departments in the basis of total quality management, were evaluated by the lecturers in this department. In the research, consists of the lecturers in the office management and secretarial departments of high schools in 2006-2007 education term. During the research as it is not possible to contact with the whole lecturers, 74 of them have participated. The data from the questionaires has given as symbol table, and the lecturers? demographic data has exposed as frequency and percentage. With the help of Variance Analyze, T-test and cross-tables, it has checked if the lecturers have differences in their opinions or not. In the research meaningfullness level was accepted as 0.05%. At the end of the research; It has seen that most of the lecturers work in the office management and secretarial department of high schools were male (13.5%). In addition to that they have been about 30- 40 and have worked for 16 years or more. The applications of total quality management in the high schools that have Office Management and Secretarial Departments have begun to apply. It has determined that the lecturers believe that vision and mission of school and the department, and the school management consider the needs of internal and external customers. The roles and the responsibilities of all the participants in high school have been clear and they do their business given by the Quality Coordination Committee.