Tüketicilerin tüketim davranışları ve tüketim tercihlerine etki eden faktörler (Afyonkarahisar örneği)
The Consuming attitudes of consumers and the factors affecting consuming preferences (The Example Afyonkarahisar)
  1. Tez No: 206961
  2. Yazar: MİNE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMİL NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ekonomi, Nutrition and Dietetics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Tüketicilerin Tüketim Davranışları ve Tüketim Tercihlerine Etki EdenFaktörler? başlıklı bu çalışma Afyonkarahisar ilinde bulunan farklı gelirgruplarındaki bireylerin tüketime ilişkin tutum ve davranışları, tüketim tercihlerineetki eden marka, reklam-promosyon gibi faktörleri ve bazı ürün gruplarında (gıda,temizlik maddeleri, giyim eşyaları) en çok tercih ettikleri marka ve mağazalarıbelirlemek amacıyla yapılmıştır. Afyonkarahisar'da 18 yaş üzerinde 470 tüketiciyeanket uygulanmıştır.Ailelerde ortalama gelir 401-600 YTL'dir. Tüketiciler geneldehaftada bir alışveriş yapmaktadır, alışverişten önce planlama yapmaktadır veplanlarında en çok ürünün ne kadar alınacağı yer almaktadır. Tüketiciler gıdamaddeleri için her zaman, giyim eşyaları ve temizlik maddeleri için geneldealışverişe çıkmadan vakit kaybetmemek için yazılı liste hazırlamaktadır. Gıdatemizlikmaddelerini ve giyim eşyalarını satın alma kararını çoğunlukla kadın-erkektüketici birlikte verip birlikte satın almaktadır. Tüketicilerin birçoğu; gıda-temizlikmaddeleri ve giyim eşyalarını satın alırken markayı önemli bulmuş ve daha öncealmış oldukları markayı tekrar satın almada ; ürünün kaliteli olması, farklı markalarısatın almada ise; öteki markaların uygulamaları etkili olmaktadır. Tüketicilerin çoğu;temizlik-gıda maddelerini ve giyim eşyalarını satın alırken tanınmış markaları tercihetmektedir. Tüketiciler gıda-temizlik maddelerini ve giyim eşyalarını satın alırkenalışveriş merkezlerini ve alınacak ürünün özelliğine göre yer seçimi yapmaktadır.Tüketiciler, aile bireylerinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle alışverişmerkezlerini tercih etmektedir. Tüketicilerin çoğu gıda-temizlik maddelerini vegiyim eşyalarını satın alırken reklam ve promosyonlardan etkilenmektedirler.Tüketiciler reklam hakkındaki düşüncelerini: ?Reklâm;bir malı tanıtır, satışıartırır? diye belirtirken reklamlarda teknolojik niteliklerin sıralanmasını isereklamların inandırıcı olmasında önemli olduğunu belirtmişlerdir.Tüm bu bulgulara bağlı olarak tüketicilerin alışverişlerinde liste dışınaçıktıkları, ,reklam ve promosyonlardan etkilendikleri ayrıca alışveriş merkezlerininbüyüsüne kapıldıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yanlış tüketim davranışlarınıönlemek için tüketicilere tüketici eğitimi verilmelidir. Bu eğitim öncelikle ailedebaşlayıp örgün eğimle devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
The study which is under the title of ? The consuming attitudes ofconsumers and the factors affecting consuming preferences? is made with thepurpose of determining the store and brands (which is) mostly prefered in certaingroups of products ( foodstuffs, cleaning products, clothes) and factors such asbrands, advertisement and promotion and the manners , attitudes related toconsumimg in the individuals in different in come groups in Afyonkarahisar. Thequestionare is applied to the 470 consumers over the age of 18 year olds inAfyonkarahisar. The avarage incomes in families is about 401-600 YTL. Theconsumers generally do shopping once a week and they plan before shopping, intheir pşans ony products will be purchased most is involved. The consumers alwayshave a list for shopping in order not to waste time for clothes and cleaning products,generally before shopping.Two different sexes -men and women ? consumers make adecision on purchasing clothes foodstuffs and cleaning products and purchasetogether. The most consumers purchose the products ,clean produts foodstuffs ect.,they regard the brands as important. When most consumers purchose these products,they prefer the comman brands and when they choose the shopping malls accordingto their quality of the products.The consumers prefeced the shopping malls in orderto respand to the needs of the individuals in the family. The most of the consumersare influenced from the advertisements and promotions when they purchase clothersand cleaning products.As the consumers indicate their thoughts about the advertisement in thissentence : ?Advertisement presents the products and increases the sale?, they explainthat in the ads the squences of the tecnological quality are very important to convincethe consumers.Depanding upon all these findings, it has been revealed that consumers haveoutlisted in their shopping, been effected by the advertiments and promotions andalso been carried away by the spell of deparment stores. So as to prevent thesemisbehaviours of consumption,consumers should be trained in consumption. Thistrainin should first begin from family and go on with formal education.