Bazı değişenlerin okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin fen ve doğa çalışmalarına ilişkin görüşlerine etkisi
Effects of some variables on knowledge levels and ideas of preschool teachers about science and nature studies
  1. Tez No: 206962
  2. Yazar: ÖZGÜL AYKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma bazı değişkenlerin okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin fen vedoğa çalışmalarına ilişkin görüşlerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Ankara il merkezinde bulunan Çankaya, Keçiören,Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Gölbaşı, Mamak, Altındağ ilçelerindeki okulöncesieğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden oranlı eleman örnekleme yöntemiile seçilen toplam 360 okulöncesi öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmaya katılan öğretmenlerin bilgileri, görüş ve düşünceleri ve bunlarıetkileyen faktörlerin incelenmesi amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen anketkullanılmıştır.Öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre fen ve doğa çalışmalarının yararlarıile ilgili görüşleri incelendiğinde; fen ve doğa çalışmalarının çocukların dilgelişimlerinde yararlı olacağını düşünen öğretmenler arasında anlamlı farklılıkgörülmüştür.Öğretmenlerin kendilerini daha çok genel olarak biyoloji ile ilgili konulardayeterli hissettikleri fizik, kimya, gökbilim, yerbilim ile ilgili konularda kendilerinidaha yetersiz hissettikleri önemli bulgulardandır.Öğretmenlerin fen ve doğa çalışmalarında kendilerini yeterli hissetmedurumuna göre; fen ve doğa çalışmalarının planlanmasında dikkat ettiklerihususlardan seçilecek konuların ve planlanacak etkinliklerin aktif öğrenmeteknikleriyle uygulanması gerektiğini düşünenler arasında anlamlı bir farklılıkbulunmuştur.Bu bulgular sonucunda öğretmenlerin fen ve doğa çalışmaları ile ilgili bilgive deneyimlerinin artırılması için lise ve lisans eğitimi programlarında fen ve doğaçalışmaları derslerine ve uygulamalarına ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at the examination of the effect of some variables to theattitudes of early childhood teachers towards science education.The subjects of the study was 360 early childhood teachers chosen by theproportional subject examplification method, who work at schools that are located inÇankaya, Keçiören, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Gölbaşı, Mamak and Altındağwhich are towns near city center.A questionnaire developed by the researcher was used in order to analyse thefactors affecting the knowledge, opinion and thoughts of the teachers attending thestudy.Analysing the thoughts of the teachers on the benefits of science and naturestudies according to their education level, it was found that while the teachersgenerally see themselves adequate at the issues about biology, they see themselvesless adequate at issues about physics, chemistry, astronomy and geology.In the subject of the benefits of science and nature studies, when we examinethe teachers regarding to their education level, it is seen that there is a meaningfuldefference between who says science and nature studies provide languagedevelopment.According to how teachers see themselves at science and nature studies thereis a significant difference between the ones who thing that the topics and activities inthese studies should be applied with active teaching methods.It was suggested that in order to increase the knowledge and experiences ofthe teachers about science and nature studies, these lessons should be taken intoconsideration at high school and undergraduate programs.