Lise birinci sınıflarda öğrencilerin yaptıkları anlatım bozuklukları ve bunların giderilmesinde kullanılan metotlar
Expression disorders made by 9th. grade students in high schools and methods used in eliminating these disorders
  1. Tez No: 206966
  2. Yazar: ÜMİT HUNUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezimizin basında dokuzuncu sınıf ögrencilerinin yaslarına uygun dil becerilerini belirlemeye çalıstık. Dil ve anlatım derslerinin ve geleneksel dil bilgisi anlayısının anlatım bozuklukları konusuna yaklasımını ortaya koyduk. Düz lise ve Anadolu lisesi ögrencisi olan, 100 kisilik dokuzuncu sınıf ögrenci grubunu örneklem olarak seçtik. Bu ögrencilerin yazdıgı kompozisyonlardaki anlatım bozukluklarını inceleyerek istatistiksel veriler halinde tablolara dönüstürdük. Çıkan sonuçlardan hareketle ögrencilerin yaptıgı bu anlatım bozukluklarının sebeplerini belirlenmeye çalıstık. Çalısmamızın bir diger bölümünde, ögrencilerimizde karsılastıgımız anlatım bozukluklarını gidermek için nasıl bir yol izlenmesi gerektigi hakkında görüslerimizi belirttik. Dil egitimi ve ögretiminde hangi yanlıs, kural ve tutumların hangi anlatım bozukluklarının dogmasında etkili oldugunu bulmaya çalıstık. Sonuç olarak; dil ve anlatım derslerinde anlatım bozuklugu konusunun parçadan bütüne, ezberden uzak; metne, uygulamaya, geçerli ögretim metotlarına dayalı bir anlayısla islenmesi gerektigini savunduk. Anlatım bozukluklarının giderilmesinde ögrenci, okul, aile, çevre, medya faktörlerinin etkisinden söz ettik.
Özet (Çeviri)
At the beginning of our thesis, we have tried to determine language skills that are suitable for 9th grade students. We have manifested the approach of language and expression courses and traditional language knowledge to the subject of expression disorders. We have designated a group of hundred students composed of General and Anatolian High Schools students as our test subject. We have examined the expression disorders in these students? compositions and converted them into statiscal tables. And we have tried to assign the reasons of expression disorders that are made by the students in respect to the results of our research. On another chapter of our research, we have claimed our opinions about what kind of way we should follow in order to dissipate the expression disorders that we come across with our students. We have tried to find which rules and attitudes are a reason for expression disorders in language teaching and education. As a result, we have maintained that the subject of expression disorders in language and expression courses must be studied with an approach as inductively, without recitation and based on current teaching methods. And we have mentioned student, school, family, environment and media factors in overcoming expression disorders.