Kahramanmaraş Müzesi etnografya bölümünde açıkta bulunan ahşap eserlerin incelenmesi
The Woodworks in the open area of Kahramanmaraş Museum etnography department
- Tez No: 206965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu arastırmanın amacı; Geleneksel Türk Sanatları'nın zengin ve güzel örneklerini teskil eden ve daha önce arastırılması yapılmamıs Kahramanmaras Müzesi etnografya bölümünde açıkta bulunan ahsap eserlerin yapım teknikleri, süsleme ve kompozisyon özelliklerine göre sınıflandırılması, fotograflarla ve birebir çizimlerle belgelenmesidir. Tezde betimleme yöntemi kullanılarak malzeme, teknik, süsleme özellikleri, motif ve kompozisyon özellikleri tablo halinde sunulmustur. Müzede incelenen eserlerin çogunlugu düz yüzey oyma teknigi ve sedef kakma teknigiyle bezendigi görülmüstür. Farklı olarak 1 adet çinili sehpa bulunmaktadır. Bu eserlerin konsol ve sehpa formunda ev esyaları olarak yapıldıgı anlasılmaktadır. Genellikle geometrik, rumi bezemeler agırlıktadır. Buna karsın incelenen eserlerde motif ve kompozisyon özellikleri çesitlilik göstermektedir. Eserler 19. yy bası 20. yy sonu olarak tarihlenmektedir. Arastırma kapsamında; ahsap isçiligi hakkında genel bilgiler verilmis; Kahramanmaras Müzesi Etnografya Bölümünde bulunan 19. yy sonu 20. yy baslarına ait açıkta bulunan ahsap eserlerin süsleme, yapım teknigi ve kompozisyon kurgusu ele alınmıs; toplanan veriler tablolar halinde sınırlandırılarak fotograf ve çizimlerle beraber sunulmustur. Arastırmada Kahramanmaras Müzesi Etnografya Bölümü'ndeki ahsap eserler üzerinden karbonlamayla çizimler alınmıs, röleveleri çıkarılmıs ve günümüzdeki haliyle belgelenmistir. Tasınabilir maddi kültür varlıklarımızın önemli bir ögesi olan ahsap isçiliginin Kahramanmaras Müzesi'nde örnekleriyle, gerek sanat tarihi açısından gerek yapım ve süsleme teknikleri açısından gerekse yapıldıgı yüzyılın ahsap isçiliginin birer örnegi olarak bu çalısmanın daha sonra yapılacak arastırmalara kaynaklık edebilecegi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is categorizing the woodworks in the open area of Kahramanmaras Museum Etnography Department accordind to their construction techniques, embellishing and composition features and document them via photographs and drawings. Materials, adorning features, techniques, motif and composition features have been given in the thesis as chart forms by the way of using description techniques. It has been defined that most of the works in the museum are embellished with horizontal surface engraving and nacre inlay work. Different from the others, there is a c offee table with tile. It is ascertained that these works were made as furniture like console or coffee table. Most of the works have geometrical and Greek embellishes. On the other hand, the motif and composition features have been varied in the analyzed works. The works have been put a date as the beginning of the 19th and the end of the 20th. Within the scope of this study; general information about the woodwork is given, The adorning and construction techniques and the composing construct of the works, which are from the end of the 19th century and beginning of the 20th one and places in the Kahramanmaras Museum, Ethnography Department, are broken down and the acquirements are presented as the graphics and the photographs. The works in the Kahramanmaras Museum, Ethnography Department has been documented by carburizing the drawings and making a building survey. It is thought that this study can be utilized for the tomorrow?s searches as one of the samples for the woodwork which is one of the most significant parts of our removable cultural heritage and shed light to the samples of the woodwork in the Kahramanmaras Museum in terms of the art history, adorning techniques and the samples of the woodwork held a place in that century.